עיתון ירדני: בכירים בחמאס עזבו את קטרהעיתון הירדני "א-ראד" מדווח – מפי מקורות פלסטיניים בכירים – כי בכירים בארגון החמאס עזבו ביומיים האחרונים את דוחה בירת קטר, וזאת על פי דרישה קטרית שהופנתה אליהם. על פי מקורות אלו, בכירי הארגון הפלסטיני נסעו למלזיה, טורקיה ולבנון, וייתכן כי בהמשך יתווספו גם יעדים אחרים.

בין השמות שמוזכרים על ידי מקורות אלו כמי שעזבו את קטר: סאלח אל-עארורי, שכנראה יעבור למלזיה, לאחר שבשנה שעברה נאלץ – עקב לחץ ישראלי – לעזוב את טורקיה ולהגיע לקטר.

עזבו אותה "מרצון"? דוחה (,Francisco Anzola, flickr CC BY 2.0)
עזבו אותה "מרצון"? דוחה (,Francisco Anzola, flickr CC BY 2.0)

בכיר חמאס בגדה המערבית אחמד יוסף טוען, עם זאת, בראיון ל"א-ראד", כי עזיבתם של בכירי החמאס את קטר נעשתה "מרצון", וזאת כדי למנוע מבוכה מקטר "בנסיבות הנוכחיות" ולהקל את הלחצים המופעלים עליה. לדברי יוסף, ייתכן ובכירי החמאס ישתקעו במלזיה או בלבנון, או שישובו לעזה.

יוסף הוסיף, כי באם יתבקש על ידי קטר לעשות זאת – החמאס יהיה מוכן להעתיק את הלשכה המדינית שלו לכל מקום.

לפני מספר ימים טען הערוץ הלבנוני "אל-מיאדין", כי קטר העבירה לחמאס רשימת שמות של אנשי הארגון שעליהם לעזוב את שטחה, וזאת במטרה להפחית את הלחצים המופעלים עליה מצד מדינות ערב ומצד ארה"ב להפסיק את תמיכתה המתמשכת ב"אחים המוסלמים" ובחמאס. דובר חמאס חוסאם בדראן הגיב באומרו כי מדובר ב"דיווחים מוטעים וטענות כוזבות", וכי ההנהגה החדשה של ארגונו שנבחרה לאחרונה "החלה בארגון מחדש של ענייניה ושל תנועותיהם של בכיריה בזירות השונות בהתאם לצרכי העבודה".

בינתיים, מאז הפרסום ב"אל-מיאדין", ספגה קטר מהלומה: סעודיה, איחוד האמירויות הערביות, בחריין, מצרים ומדינות נוספות הודיעו כי הן מנתקות את היחסים הדיפלומטיים והכלכליים עמה. ירדן מצדה הודיעה על הפחתת דרג היחסים וסגרה את משרדי ערוץ "אל-ג'זירה" בשטחה. שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר הבהיר שלשום כי "מספיק זה מספיק", וכי על קטר לנתק את הקשר עם ארגונים כמו "האחים המוסלמים" והחמאס: "אף אחד לא רוצה לפגוע בקטר. קטר חייבת לבחור באיזה כיוון היא רוצה להתקדם".

ארגון החמאס ההמום הגיב על דבריו של אל-ג'ובייר בהודעה שחיציה הופנו כלפי השר הסעודי: על פי לשון ההודעה, מדובר בהסתה החורגת מעמדותיה של הממלכה הסעודית המאופיינות "בתמיכה בסוגיית עמנו ובזכותו להיאבק. הצהרות אלו מהוות זעזוע לעמנו הפלסטיני ולאומתנו הערבית והאסלאמית, המחשיבה את הסוגיה הפלסטינית כסוגייתה המרכזית ורואה בתנועת החמאס כתנועת התנגדות לגיטימית נגד הכיבוש הציוני, שהינו האויב המרכזי של האומות הערבית והאסלאמית… אין זה סוד כיצד האויב הציוני מנצל הצהרות כגון אלו כדי לבצע הפרות ופשעים נוספים נגד עמנו, אדמתנו והמקומות הקדושים שלנו, ונגד ירושלים (אל-קודס) ומסגד אל-אקסא המבורך. כמו כן, הצהרותיו של השר אל-ג'ובייר סותרות את החוקים הבינלאומיים ואת העמדות הערביות והאסלאמיות המקובלות, המדגישות את זכותו של עמנו להתנגדות ולמאבק לשחרור ארצו ומקומותיו הקדושים". הודעת החמאס סיימה בקריאה "לאחים בממלכה הערבית הסעודית להפסיק הצהרות אלו, הפוגעות בממלכה ובעמדותיה כלפי סוגיית עמנו וזכויותיו הלגיטימיות".