עיתון סעודי: שר החוץ של קטר נפגש השבוע בבגדאד עם קאסם סולימאניהעיתון הסעודי "עוכאז" טוען כי שר החוץ של קטר, מוחמד בן עבד א-רחמן אאל ת'אני, נפגש בבגדאד עם קאסם סולימאני, מפקד כוח "קודס" – הזרוע המבצעת של "משמרות המהפכה האיראניים" מחוץ לאיראן.

הידיעה, שפורסמה אתמול, הינה חלק מהמתקפה בה פתחו כלי התקשורת במפרץ (במיוחד בסעודיה ובאיחוד האמירויות הערביות) כנגד קטר, וזאת בעקבות כתבה שפורסמה השבוע בסוכנות הידיעות הקטרית הרשמית "קנא" על נאום שנשא שליט קטר האמיר תמים בן חמד. על פי מה שפורסם ב"קנא", האמיר תקף בדבריו את המסר האנטי-איראני הבוטה שיצא בתחילת השבוע מפסגת ריאד, ואמר כי איראן היא כוח אזורי ואסלאמי שאי אפשר להתעלם ממנו, ואין זה מן החכמה להסלים את היחסים עמה. השליט הקטרי תקף גם את מדינות המפרץ ואת מצרים על "קמפיין בלתי צודק" שהן מנהלות נגד קטר, במטרה להשחיר את דמותה כמדינה התומכת בטרור.

סולימאני (באזור חלב, סוריה. תמונה מספטמבר 2016. מקור: המדיה של המיליציה השיעית-עיראקית "א-נוג'בא")
סולימאני (באזור חלב, סוריה. תמונה מספטמבר 2016. מקור: המדיה של המיליציה השיעית-עיראקית "א-נוג'בא")

בפסגה הערבית-אסלאמית-אמריקנית שהתקיימה בתחילת השבוע בריאד, עשרות מנהיגים ונציגים של מדינות ערביות ומוסלמיות – ביניהם שליט קטר – האזינו לנאומו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שקרא להם לשתף פעולה עם ארה"ב במאבק נגד הטרור והקיצוניות ולגרש את הטרוריסטים משטחם. בדומה למארחו הסעודי, הנשיא האמריקני סימן את איראן כמי שמערערת את יציבותו של האזור באמצעות תמיכתה הפעילה בארגוני טרור ובמשטרו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד. הצהרת הסיכום של הפסגה דיברה על "נקודת מפנה היסטורית" ביחסים שבין העולם הערבי והאסלאמי ובין ארה"ב, ונציגי המדינות השונות שהשתתפו בה התחייבו להילחם בטרור על כל צורותיו, להיאבק בשורשיו האידיאולוגיים ולייבש את מקורות המימון שלו.

הפרסום ב"קנא" על הדברים שנאמרו (כביכול) מפיו של האמיר תמים, הסותרים למעשה את ההצהרה שיצאה מפסגת ריאד, גרם מבוכה רבה בקטר: גורמים קטריים רשמיים מיהרו להכחיש את הציטוטים שפורסמו בשמו של האמיר. הם טענו כי הדברים כלל לא נאמרו וכי פצחנים (האקרים) שתלו את הידיעה הכוזבת באתר "קנא". אבל סעודיה, איחוד האמירויות ומצרים הגיבו בחסימת אפשרות הכניסה בשטחן לאתרים קטרים שונים, בראשם ערוץ "אל-ג'זירה". כלי התקשורת המפרציים תוקפים את קטר ללא הפסק – בידיעות ובמאמרי פובליציסטיקה – ומאשימים אותה בשבירת אחדות השורה הערבית והמפרצית ובחבירה עם איראן.

הידיעה ב"עוכאז" מספקת, לכאורה, סוג של "אקדח מעשן" המעיד על המשחק הכפול של קטר ומסביר (שוב, לכאורה) את עיתוי נאומו החריף של האמיר תמים. "עוכאז" טוען כי ביום שני – יום אחד בלבד לאחר הפסגה בריאד – הגיע שר החוץ הקטרי לבגדאד. הוא נועד תחילה עם ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי, ולאחר מכן נפגש בחשאי עם סולימאני. העיתון הסעודי טוען עוד, כי "27 שעות בלבד" לפני הפסגה בריאד, סיכמו איראן וקטר ביניהן 'בדרגים הגבוהים' כי קטר תצא נגד החלטות הפסגה. כמי שבשנים האחרונות בוחש ללא הרף בנעשה באזורי הסכסוך של המזרח התיכון, שרבוב שמו של קאסם סולימאני לידיעה הסעודית נועד להקנות אמינות לטענות שכנותיה של קטר על חבירתה לאיראן.

"עוכאז" מוסיף, מפי מקורות עיראקיים, כי ישנן "התפתחויות גדולות" ביחסים בין קטר ואיראן, ובין היתר נערכות פגישות מודיעיניות סודיות בין שני הצדדים.