עשרות הרוגים לכוחות הביטחון המצריים במתקפת טרור בצפון סיני; בכירי אח'ואן חוסלו מדרום לקאהיר

"יום קרב" במצרים.

יומיים לאחר ההתנקשות בקאהיר בחייו של התובע הכללי המצרי הישאם ברכאת – יום דמים בחצי האי סיני.

בשעות הבוקר המוקדמות פתחו עשרות חמושים (שבעים, על פי הודעת דובר הצבא מוחמד סמיר) במתקפה מתוזמנת על (לפחות) חמישה מחסומים ומוצבים של כוחות הביטחון המצריים באזורי א-שיח' זוויד ורפיח בצפון חצי האי סיני. החמושים עשו שימוש בפצצות מרגמה, טילי RPG ואש מנשק קל. לכוחות הביטחון עשרות הרוגים (חלק מהדיווחים מדברים על למעלה מ- 80), אם כי המניין הרשמי עומד נכון לעכשיו על 17 הרוגים בלבד, מתוכם ארבעה קצינים.

מירב האבידות לכוחות הביטחון נגרמו בעמדות "אבו רפאעי" ו"א-סדרה", וזאת לאחר שמחבלים מתאבדים הסיעו מכוניות תופת לתוכן.

שלוחת דאע"ש בסיני (לשעבר: "אנסאר בית אל-מקדס") מיהרה לקבל על עצמה את האחריות לפיגועים. בכרוז שפורסם על ידה ברשת נטען, כי אנשי הארגון תקפו 15 עמדות של הצבא.

ידיעות נוספות מאזור העיר א-שיח' זוויד – מוקד המתקפה – טענו כי חמושי דאע"ש מסתובבים ברחובות העיר במכוניות ובאופנועים עם דגלי הארגון. עוד דווח, כי הם מיקשו את רחובות העיר. דיווחים נוספים מסרו, כי החמושים הטילו מצור על תחנת משטרה בעיר, אך רשת "סקיי ניוז" דיווחה בהמשך כי המצור נפרץ.

במהלך כל היום המשיכו להתנהל קרבות בין כוחות הצבא המצרי ואנשי דאע"ש. הצבא עשה שימוש במטוסי F16 ובמסוקי אפאצ'י. בהודעה מטעם מטכ"ל הצבא ששודרה הערב בטלוויזיה הממלכתית, נאמר כי חוסלו לפחות כ- 100 מהטרוריסטים. ההודעה מבהירה לעם המצרי, כי לכוחות הביטחון יש הרצון והנחישות "לעקור מהשורש את הטרור השחור, ולא נעצור עד שסיני תטוהר מכל מוקדי הטרור".

האתר המצרי "אל-וטן" מדווח לפני שעה קלה מפי מקור צבאי, כי מתקפת הטרור של דאע"ש כללה כ- 300 חמושים, שחלק מהנשק בו היו מצוידים איננו נמצא במצרים. המקור הצבאי טוען עוד, כי מטרת הפעולה הנרחבת היתה להכריז על אזורי א-שיח' זוויד ורפיח כ"אמירות אסלאמית" [כלומר –שטח של "המדינה האסלאמית" הדאע"שית]. לדבריו, תוכנית זו סוכלה.

מקור צבאי הכחיש שמועות שנפוצו בתקשורת, לפיהן בידי דאע"ש ישנם חיילים שבויים. המקור הכחיש גם ידיעה, לפיה אחד ממטוסי חיל האוויר התרסק.

לפנות ערב התכנסה ישיבת חירום של המועצה העליונה של הכוחות המזוינים בראשות שר ההגנה סידקי סובחי, כדי לדון במצב בסיני.

בשעות האחרונות מדווחים כלי תקשורת במצרים על תשעה אנשי אח'ואן שנהרגו במהלך פשיטה של כוחות משטרה על דירה בעיר "שישי באוקטובר" (ממערב לקאהיר). בין ההרוגים: נאסר סאלם אל-חאפי – לשעבר חבר פרלמנט מטעם "האחים המוסלמים"; וכן בכיר אח'ואני נוסף בשם עבד אל-פתאח מוחמד איבראהים עטיה, הידוע כ"טארק" – האחראי על 'הפעולות האיכותיות' של האח'ואן ברחבי מצרים. שניים מבין ההרוגים נשפטו בהיעדרם למוות.

בהודעה שיצאה מטעם משרד הפנים (האחראי על המשטרה) נמסר, כי אנשי האח'ואן פתחו בירי לעבר הכוחות, והם נהרגו במהלך חילופי האש שהתפתחו בין הצדדים. "האחים המוסלמים" מכחישים את הטענה, ואומרים כי אנשי התנועה לא היו חמושים והם נרצחו בדם קר. ב"ציוץ" בחשבון הטוויטר שלו כתב דובר האח'ואן מוחמד מונתסר, כי מדובר בניסיון של "הבוגד הרוצח א-סיסי" לטייח את כשלונותיו בסיני.

ועוד הערב במצרים: הממשלה סיימה ישיבת חירום, במהלכה אושרה טיוטה לחוק הבחירות, וכן טיוטה של חוק למלחמה בטרור שיאפשר חבילת צעדים להרתעת הטרור ולייבוש מקורות המימון שלו.

(עודכן: 22:43)