פובליציסט קטרי: על מדינות המפרץ להתעורר

בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" מתפרסם היום מאמרו של ד"ר מוחמד סאלח אל-מספר – פרשן קטרי ומרצה למדעי המדינה באוניברסיטת קטר.

אל-מספר מתריע במאמר זה על הסכנה האיראנית המוחשית המאיימת על מדינות המפרץ. הוא מותח ביקורת על מנהיגי ה- GCC [מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ] על שהם עסוקים בהתגוששות ביניהם וברדיפת כל מי שמוחה ומביע דעתו נגד מדיניות הפנים והחוץ שלהם, וקורא להם להתעורר לפני שיהיה מאוחר: לאחר שעיראק, סוריה ולבנון קרסו מול המעורבות האיראנית, ותימן בדרכה לכך, לא ירחק היום בו תאבד גם מנאמה בירת בחריין.

להתעורר! ישיבת שרי החוץ של ה- GCC,  14 בפברואר 2015 (Bahrain Ministry of Foreign Affairs, flickr, CC BY-ND 2.0)
להתעורר! ישיבת שרי החוץ של ה- GCC,
14 בפברואר 2015 (Bahrain Ministry of Foreign Affairs, flickr, CC BY-ND 2.0)

אל-מספר מתאר תחילה את המעורבות האיראנית הצבאית העמוקה בעיראק – עד כדי כך שלטענתו הגנרל קאסם סולימאני, מפקד כוח "קודס" של "משמרות המהפכה האיראניים", הוא "השליט בפועל של עיראק". את המהלכים האיראניים בעיראק הוא מפרש כחלק מהמאבק ההיסטורי ארוך השנים בין הפרסים והערבים באזור זה. לדעתו, איראן לא תסתפק בהכחדתם המוחלטת של תכרית, אל-אנבאר ותושביהם: מחוז אל-אנבאר גובל בסעודיה ובירדן, ו"התעלות העמוקות, גדרי התיל ושדות המוקשים שנבנו והוצבו על הגבול לא יהדפו את הפרסים… [ה]מכינים עצמם לעימות על אדמת חצי האי ערב… אם לא ננקוט בכל האמצעים, לא יהיה מה שימנע את ההתפשטות האיראנית דרך אל-אנבאר לסעודיה… אין חולק, כי הסכנה אופפת את סעודיה, ירדן וכוויית".

מכאן עובר אל-מספר לדון במצב בתימן: האיראנים פועלים באינטנסיביות להעביר נשק, ציוד ומתנדבים לבעלי בריתם החות'ים, וזאת לצורך "השלמת המשימה" – ההשתלטות על תימן כולה. הוא קורא למנהיגי מועצת ה- GCC להתגבר על חילוקי הדעות ביניהם ביחס לסוגיה התימנית ולאמץ "תוכנית אסטרטגית שתבוצע במהירות" להפלת החות'ים.

אל-מספר מסכם: לא נותר זמן רב לעצור את איראן, השואפת לקבל "הכרה מערבית ואמריקאית בכך שהיא הכוח היחיד המסוגל לשמור על האינטרסים המערביים במזרח התיכון, והיא זו שתהיה בעל הברית הגדול והחזק ביותר של המערב באזור".