פוליטיקה באונסק"ו – "דם רע" בעולם הערבי / פרופ' עוזי רבי

הסגר שהטילו סעודיה ו"אחיותיה" על נסיכות קטר — "הילד הרע" של העולם הערבי — מתפתח לגל עכור שממדיו רק הולכים ותופחים. כזכור, ביוני 2017 ניתקה סעודיה את קשריה הדיפלומטיים והקונסולריים עם קטר, וכמוה עשו איחוד האמירויות, בחריין ומצרים. צעדים אלה, חסרי תקדים בחומרתם, ננקטו לנוכח התמיכה שהעניקה קטר לארגון "האחים המוסלמים" ולארגוני טרור אחרים וה"פלירט" המתמשך עם איראן (לקטר שדות גז משותפים עם איראן) מאחורי גבו של העולם הערבי. אך עיקר קצפן של מדינות ערב יצא בשל שידוריו של ערוץ אל-ג'זירה, שהבאיש את ריחם של שליטי ערב ובמקרים מסוימים אף הכשיר את הקרקע לנפילתם והדחתם של כמה מהם.

מאז עוסקות סעודיה וחברותיה בדה-לגיטימציה שיטתית של נסיכות קטר ומבקשות ללמד אותה לקח מר ולהשית עליה נזק כלכלי ותדמיתי, אולי אף להשפיע על יציבותה הפוליטית. חרמות כלכליים, בכלל זה סגירת הגבול היבשתי בינה לבין סעודיה, וסגירת המרחב האווירי בינה לבין המדינות הערביות – כל אלה נועדו להקשות על קטר, לבודד אותה ולפגוע במיזם שעליו גאוותה – אירוח משחקי המונדיאל בשנת 2022, זכות שנקנתה על ידי הקטרים בהון עתק ומפעל שקטר שוקדת על הכנתו זה תקופה ארוכה.

לאחרונה קיבל הדבר ביטוי גם בפוליטיקה במסדרונות האו"ם, בבחירות למנכ"לות אונסק"ו — ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם. במאבקה "למען ירושלים" (כזכור, הארגון קבע כי "ישראל הנה כוח כובש בירושלים" ויש להוציאה מידיה) הקצתה קטר חצי מיליארד דולר לרכישת ארגונים כמו אונסק"ו והפעילה אנשי תקשורת, אקדמיה וממשל בקמפיין תקשורת מאורגן כדי להבטיח את השגת המטרה הזו. נציגם המיועד לתפקיד המנכ"ל, עבד אל-עזיז אל-כווארי, נישא על כפיים ונראה שההצלחה הייתה בטוחה. אלא שבשעת ההכרעה התייצבו הסעודים והמצרים כנגד המועמד הקטרי וצידדו במינויה של אודרי אזולאי, צרפתיה יהודייה (ממוצא מרוקאי, בתו של אנדרה אזולאי, יועצו של מלך מרוקו), שאף נבחרה לבסוף לתפקיד.

התקשורת הסעודית לא בחלה באמצעים ותוך שימוש ברשתות החברתיות "השחירה" את פניו של אל-כווארי והציגה אותו כ"סוכן איראני" המתפלל למרגלות קברו של איתאללה ח'ומיני, מייסד הרפובליקה האסלאמית של איראן [סרטון מצורף]. "איזה מין ערבי סוני הוא זה, שסוגד לשיעה הפרסית", הקשו "מצייצים" סעודים.

אלה פניה של הפוליטיקה הערבית במאה ה- 21, שעליה השתלטו החיכוכים של סונה מול שיעה ו"הדם הרע" בין ערבים לפרסים.

(הופיע לראשונה בעמוד הפייסבוק של פרופ' עוזי רבי, ומתפרסם כאן באישורו)