צפו: אמן סורי מצייר את מנהיגי העולם כפליטים חסרי ישעהאמן הסורי בן ה- 31 עבדאללה אל-עומרי הפך לפליט: לאחר פרוץ המלחמה בסוריה בשנת 2011, הוא ברח מארצו וקיבל לבסוף מקלט בבלגיה.

בניסיון להמחיש את משמעותה של תופעת הפליטוּת, אל-עומרי עבד בסטודיו שלו בבריסל במשך למעלה משנתיים על "סדרת הפגיעוּת" (The Vulnerability Series) – סדרה של ציורים, המציגים מנהיגים שונים מרחבי העולם כפליטים במצבים שונים של מסכנוּת וחוסר ישע.

בין האישים המופיעים בציוריו של אל-עומרי: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה, ואחרים.

וגם נשיא סוריה בשאר אל-אסד, עליו הוא אומר: "אפילו אני ריחמתי על (הגירסה שלי) של אל-אסד".

אל-עומרי אומר כי ציורי "סדרת הפגיעוּת" החלו מתוך רצון לבטא את כעסו, אך בהמשך מטרתו הייתה להציג את הדמויות המשפיעות מחוץ לעמדות הכוח שלהן: "רציתי לקחת מהם את הכוח שלהם לא כדי לשרת את הכאב שלי או את הסיפור האישי שלי, אלא כדי לתת למנהיגים אלו בחזרה את האנושיות שלהם".

 

ועוד מדבריו של אל-עומרי: "מצאתי עצמי מחויב לשלוח מסר למנהיגים הללו. המנהיגים הללו היו אחראים חלקית לעקירתם של הסורים. אולי הם יחושו איך זה מרגיש להיות פגיע".

התערוכה של אל-עומרי מוצגת בימים אלו בגלריה "איאם" בדובאי.

[תמונת הנושא: "התור" – מתוך עמוד הפייסבוק של האמן עבדאללה אל-עומרי, בהסכמתו ובאדיבותו]