צרפת: הנשיא הולנד הגיע ל"תה אחווה" במסגד הגדול של פריז

נשיא צרפת פרנסואה הולנד הגיע היום לביקור במסגד הגדול של פריז.

הביקור – המוגדר בכלי תקשורת בצרפת כמפתיע – התקיים במסגרת יוזמה של בני הקהילה המוסלמית בצרפת, שזכתה לכינויים "דלת פתוחה" [או "בית פתוח"] ו"תה אחווה" [thé de la fraternité]. שנה לאחר התקפת הטרור על משרדי מערכת העיתון הסאטירי "שרלי הבדו" (ב- 7 בינואר 2015), פתחו מסגדים ברחבי צרפת בסוף השבוע את שעריהם לציבור הרחב, וזאת מתוך רצון להביע הזדהות עם קרבנות הפיגוע, להפיג את המתח הבין-דתי בצרפת, לבנות גשרים עם כלל האוכלוסיה וליצור סולידריות לאומית.

מדובר ביוזמה של "המועצה הצרפתית לדת האסלאם" [Le Conseil Français du Culte Musulman – CFCM] – ארגון לא-ממשלתי שהוקם ב- 2003, המשמש באופן מעשי כנציגם של המוסלמים בצרפת מול הממשלה [אם כי לא ברור עד כמה הוא מייצג את כלל האוכלוסיה המוסלמית]. נשיא ה- CFCM אנואר קביבש אמר כי "הרעיון הוא לערב אנשים בדיאלוג, רחוק מדעות קדומות, פחדים וקלישאות שלרוע המזל יצאו החוצה לאחר האירועים הטרגיים של ינואר [הפיגוע ב"שרלי הבדו"] ונובמבר [2015, סדרת פיגועי הטרור ברחבי פריז]".

יוזמה מקבילה התקיימה גם במסגד באז'אקסיו, עיר הבירה של חבל קורסיקה, בה עלה לאחרונה מפלס המתח הבין-דתי.

במסגרת המיזם לקירוב לבבות, הוזמנו הבאים אל המסגדים לכוס תה נענע עם עוגיות מסורתיות בכניסה, לסיור במתחמים, לתפילה ולשיעורים בקליגרפיה. ערוץ France24 טוען, עם זאת, כי התוצאה של היוזמה היתה "מעורבת" – ייתכן בשל העובדה שלא זכתה לפרסום נרחב מראש, וחלק מהמסגדים אף לא היה מודע לה.

שר הפנים ברנרד קזנוב היה בין אלו שביקרו אתמול במסגד ליד פריז. תוך כדי שתיית תה אמר השר, כי צרפת זקוקה יותר מתמיד להשתלבותם של המוסלמים בה. הוא הזהיר, עם זאת, כי אלו המטיפים במסגדים לשנאה יטופלו בחומרה.

היום, כאמור, הגיע הולנד למסגד בפריז, כשהוא מלווה בקזנוב. הוא התקבל על ידי קביבש ועל ידי אימאם המסגד דליל בובאקר (לשעבר נשיא ה- CFCM), וישב עימם לשיחה פומבית של כחצי שעה, במטרה להעביר את מסר האחווה.

קודם לבואו אל המסגד, השתתף הולנד לצידו של ראש הממשלה מנואל ואלס בטקס זיכרון בכיכר הרפובליקה. בטקס – אחד מני טקסים, שנערכו בימים האחרונים במלאת שנה לפיגוע ב"שרלי הבדו" – השתתפו כמה אלפי אנשים, וצוינו בו הרוגי כל הפיגועים שאירעו בצרפת במהלך 2015 – כולל הפיגוע ב"היפר כשר" בו נרצחו ארבעה יהודים, וסדרת הפיגועים ברחבי פריז שהתחוללו לפני כחודשיים. הולנד הסיר את הלוט מעל שלט זיכרון לקרבנות הפיגועים.

(מקורות: RT ;RFI ;France24; עמוד הפייסבוק של ארמון האליזה)

[תמונת הנושא: המסגד הגדול של פריז. LPLT, wikicommonsCC BY-SA 4.0]