קאסם סולימאני – ברשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם של ה"טיים"


עבור השיעים של המזרח התיכון, הוא ג'יימס בונד, ארווין רומל וליידי גאגא גם יחד.

כך פותח קנת פולק את סקירתו הקצרה במגזין האמריקני "טיים", שנועדה להסביר מדוע קאסם סולימאני, מפקד כוח "קודס" של משמרות המהפכה האיראניים, נכנס השנה לרשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם של המגזין.

ללא ספק, סולימאני 'השיג ביושר' את מקומו ברשימה המכובדת של ה"טיים". בשנים האחרונות הגבירה איראן את פעילותה ומעורבותה באזורי הסכסוך של המזרח התיכון, בראש ובראשונה בסוריה ובעיראק. כמובילת הציר השיעי, היא מואשמת על ידי מדינות הציר הסוני בניצול הדמוגרפיה השיעית במדינות שונות באזור לצורכי ליבויים של סכסוכים עדתיים וחתירה תחת המשטרים הסוניים הקיימים.

הנוכחות הצבאית של איראן בעיראק ובסוריה סיפקה לסולימאני עבודה רבה: בעיראק – בהכוונת מעורבותן של המיליציות השיעיות העיראקיות של "הגיוס העממי" (אל-חשד א-שעבי) הנאמנות לאיראן ופועלות לצד כוחות הצבא העיראקי בלחימה נגד דאע"ש; ובסוריה – בלחימה לצד כוחות הצבא הסורי והחזבאללה מול המורדים הסורים.

למרות שהז'רגון האיראני נוהג להגדיר את הפעילות הצבאית האיראנית בעיראק ובסוריה כפעילות של "ייעוץ", נוכחות זו מדירה שינה מהעיניים הסוניות הצופות בה. מכאן המקור לידיעות רבות העוסקות בקאסם סולימאני, שהופיעו בשנים האחרונות במדיה הערבית, חלקן מדיפות ניחוח של קונספירציות – כך, למשל, הידיעה (שפורסמה בחודש מרץ 2015) על כך שסולימאני ניצל הפסקת חשמל בכוויית כדי להיכנס אליה ולהכין את הקרקע לפעילות חבלנית בתוכה. מוטרדות במיוחד הן מדינות המפרץ – בשל קירבתן הגאוגרפית לאיראן, ובשל פעילותה החתרנית של איראן בבחריין בעלת הרוב השיעי הנשלט על ידי בית המלוכה הסוני של שושלת אאל ח'ליפה. פרשן קטרי (ד"ר מוחמד סאלח אל-מספר, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת קטר) הגדיל לעשות (במאמר במרץ 2015 בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד") כאשר הגדיר את סולימאני כ"שליט בפועל של עיראק", הפועל מטעמה של איראן להגיע לסעודיה ואף לאיים על ירדן וכוויית.

 

בניגוד לעבר, איש הצללים האיראני הרבה להיחשף לעין המצלמה – בתמונות ובסרטוני וידאו שהופצו ברשת מביקוריו בחזיתות הקרבות בעיראק ובסוריה ואשר הפכו עד מהרה לויראליים. הסרטונים נוצלו להפגנת נוכחות איראנית מודעת ומכוונת, אך גם לתעמולה נגדית מצד המחנה הסוני היריב. כך, למשל, נצחונם של הצבא הסורי ובעלי בריתו (בסוף 2016) בקרב על העיר חלב – שעורר אופוריה רבה בקרב השותפים לניצחון זה – הביא גולשים איראניים רבים להפיץ ברשתות החברתיות סרטון, בו סולימאני נראה מחלק שוקולד לילדי סוריה (לפי אחת הטענות, מדובר בילדי חלב). למרות האמינות המעורפלת של הסרטון מבחינת הזמן והמיקום, המגמה העולה ממנו הייתה ברורה, כפי שבא גם לידי ביטוי בהאשטאג שהגולשים צירפו לו: "מחלב לירושלים".

סולימאני (משמאל) בחלב, דצמבר 2016 (טוויטר)
סולימאני (משמאל) בחלב, דצמבר 2016 (טוויטר)

מספר ימים לאחר מכן, תמונות חדשות (שמקורן באתרים איראניים שונים) בהן סולימאני נראה כשהוא מסתובב בעיר חלב, הסעירו את הרשת. סולימאני הופיע בתמונות כשהוא מסייר באזורים שנכבשו על ידי הצבא הסורי מידי המורדים, בין היתר במצודה ההיסטורית של חלב, בקרבת המסגד האומיי ובמה שנדמה כשכונת אל-כלאסה בעיר. באחת מהתמונות, סולימאני נראה צועד לצידו של קצין בצבא הסורי. מקורות מקורבים למשטר הסורי טענו כי מדובר בגנרל עיאד סלום, מפקד גיזרת מצודת חלב. בין גולשי הרשתות החברתיות היה מי שהשווה את צעידתו זו של סולימאני לתמונותיו של שר הביטחון הישראלי אריאל שרון בלבנון ב- 1982 לאחר פרוץ המלחמה שהחלה כמבצע "שלום הגליל" – בין השאר, התמונה המפורסמת שלו במבצר הבופור. כתבה ב"אל-ג'זירה" הלכה עוד יותר רחוק בציר הזמן, והשוותה את סולימאני למשה דיין לאחר 1967, המסתובב כשר ביטחון על הר הבית.

הפופולריות הגוברת של סולימאני באיראן הביאו בשנה שעברה לכך ששמו הועלה – על ידי גורמים שמרניים בתקווה, ועל ידי רפורמיסטים בחשש – כמי שהוא בעל הסיכויים המירביים לנצח בבחירות לנשיאות (שתתקיימנה בחודש הבא) את הנשיא הנוכחי חסן רוחאני או כל מועמד אחר.

בספטמבר 2016 פרסם סולימאני הודעה, בה הכחיש את השמועות (באיראן ומחוצה לה) על כוונתו להצטרף למערכת הפוליטית באיראן ולהציג את מועמדותו לנשיאות. הוא קרא לתושבי איראן להתעלם מהשמועות/ספקולציות – שזכו לפרסום לא רק באיראן, אלא גם באמצעי תקשורת מערביים וערביים – ואשר לדבריו מופצות על ידי אויביה של איראן במטרה לזרוע פילוג ומחלוקות בשורות העם האיראני. סולימאני הבהיר כי הוא "החייל הפשוט ביותר" של מנהיג איראן עלי ח'אמנאי, של המשטר והעם, וכי "אם ירצה אללה, ובעזרתו, אשאר כל החיים במעמד זה".