קופנהגן, דנמרק: תלונה נגד אימאם מסגד שהטיף לרצח יהודים

הקהילה היהודית בדנמרק הגישה תלונה נגד אימאם מסגד, המואשם על ידה בכך שהטיף לרצח יהודים.

מונזר עבדאללה הוא אימאם המעביר דרשות בתפילות יום השישי במסגד אל-פארוק ברובע נורברו שבקופנהגן בירת דנמרק. מכון ממר"י פרסם השבוע סרטון וידיאו מתוך דרשת יום שישי של עבדאללה מה- 31 במרץ, במהלכה הוא ציטט חדית' [קובץ מסורת בעל-פה המיוחס לנביא מוחמד, שהועלה על הכתב] הקורא לרצח יהודים.

 

עבדאללה אמר בדרשתו כי בקרוב תהיה ח'ליפות, שתיישם את ההלכה האסלאמית, תפתח בג'יהאד ו"תשחרר את מסגד אל-אקסא מהזוהמה של הציונים", ובכך – לדבריו – יתגשם החדית' האומר כך:

"לא תבוא השעה [=יום הדין] עד אשר יילחמו המוסלמים ביהודים ויהרגו אותם. היהודי יתחבא מאחורי אבנים או עצים, והאבנים או העצים יקראו: הוי מוסלמי, הוי עבד אללה! יש יהודי מאחוריי, בוא והרגהו".

[אגב, חדית' זה מופיע באמנת החמאס מ- 1988, פרק 1 סעיף 7]

עבדאללה הוסיף, כי "המדינה יִשְׁרת הדרך… תעקור משורשיה את הישות היהודית, הבסיס הקולוניאליסטי והצלבני".

על פי הדיווח ביומון הדני Politiken, מונזר עבדאללה מקושר לתנועה הפאן-אסלאמית הסלפית "חזב א-תחריר" (מפלגת השחרור) המטיפה להקמתה של ח'ליפות אסלאמית. מסגד אל-פארוק נחשב למקושר עם גורמים מוסלמיים רדיקליים. עומר אל-חוסיין, שביצע בפברואר 2015 פיגועי ירי בקופנהגן (במרכז תרבותי וליד בית כנסת) בהם נרצחו שני בני אדם, ביקר במסגד טרם צאתו לפיגועים. הוא חוסל בהמשך על ידי כוח משטרתי.

דן רוזנברג אסמונסן, ראש הקהילה היהודית בדנמרק, פנה למשטרה בבקשה לפתוח בחקירה נגד עבדאללה בחשד להסתה. בראיון ל- Politiken הביע אסמונסן את חששו, כי "אנשים חלשים המושפעים בקלות" עלולים לפרש סוג זה של הטפה כקריאה לביצוע פיגועי טרור נגד יהודים.

סרטון הוידיאו מתוך דרשתו של מונזר עבדאללה עורר תגובות זועמות בקרב פוליטיקאים בדנמרק. שרת ההגירה והאינטגרציה, אינגר סטויברג, הגדירה את הדרשה כ"מחרידה, אנטי דמוקרטית ומתועבת". בפוסט שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה כתבה סטויברג כי דרשה זו מבהירה "מדוע אנחנו צריכים להוביל מדיניות קשה ועקבית. אנחנו לא יכולים ולא צריכים לקבל את זה!".

(thelocal.dk ;BBC ;24ae-AFP; ממר"י)

[תמונת הנושא: נורברו, קופנהגן. Thomas Rousing, flickr, CC BY 2.0]