קטר מכחישה: אין כוונה להחזיר את שגרירינו ממדינות המפרץ וממצריםהאם פצחנים (האקרים) פרצו אתמול לאתר סוכנות הידיעות הרשמית של קטר, "קנא", ושתלו בו ידיעות מביכות, ואם כן – מיהם, ומי עומד מאחוריהם?

אמש פורסמה באתר "קנא" ידיעה על התבטאויות יוצאות דופן בחריפותן של שליט קטר האמיר תמים בן חמד נגד הממשל האמריקני, וכן נגד מדינות במפרץ ונגד מצרים.

על פי הידיעה, האמיר תמים יצא נגד המסר האנטי-איראני הבוטה שיצא מפסגת ריאד בהובלתם של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז, ואמר כי איראן היא כוח אזורי ואסלאמי שאי אפשר להתעלם ממנו, ואין זה מן החכמה להסלים את היחסים עמה.

בידיעה נטען עוד, כי בנאום בטקס סיום של מגויסי השירות הלאומי, יצא השליט הקטרי נגד עסקת הנשק הגדולה שנחתמה בין ארה"ב וסעודיה, ואמר כי מדינות האזור צריכות להתמקד בפיתוח ובטיפול בבעיית העוני במקום להוציא סכומי כסף עצומים על עסקות נשק שיגדילו את המתחים ולא יתרמו ליציבות באזור.

זאת ועוד: מהכתבה שפורסמה ב"קנא", עולה כי חלק הארי של הנאום עסק ביחסים בין קטר ובין איחוד האמירויות הערביות, בחריין ומצרים: האמיר תמים יצא בו נגד "קמפיין בלתי צודק" נגד קטר, שתוזמן לימי ביקורו של טראמפ בריאד, ואשר נועד להשחיר את דמותה כמי שתומכת בטרור. זאת, לדבריו, למרות מאמציה המתמשכים נגד הטרור ושותפותה בקואליציה בראשות ארה"ב הפועלת נגד ארגון דאע"ש. הוא הוסיף, כי האיום האמיתי טמון "בהתנהגותן של מספר ממשלות שגרמו לטרור בשל כך שאימצו גרסה קיצונית של האסלאם שאינה משקפת את סובלנותו". האמיר קרא "לאחים במצרים, איחוד האמירויות ובחריין לבחון מחדש את עמדותיהם האנטי-קטריות ולהפסיק את הקמפיינים וההאשמות שאינן משרתות את היחסים הבילטרליים ואת האינטרס המשותף". השליט הקטרי הדגיש, כי ארצו אינה מתערבת בענייני הפנים של מדינות אחרות, "לא משנה עד כמה עמיהן משוללי חירויות וזכויות".

קצת רקע להבנת הקשר הדברים: במרץ 2014 החזירו סעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות את שגריריהן מקטר, בטענה כי היא מתערבת בענייניהן הפנימיים ותומכת באופן פעיל ב"אחים המוסלמים". ערוץ החדשות הקטרי "אל-ג'זירה" הואשם בהסתה מתמשכת נגד המשטר המצרי שהדיח את מוחמד מורסי, נשיא מצרים מטעם האח'ואן. באוגוסט 2014 אף דווח (בעיתון הירדני "אל-ערב אל-יום") כי סעודיה העמידה אולטימטום בפני קטר: סגירת "אל-ג'זירה" או סגירת הגבול היבשתי המשותף בין שתי המדינות וסנקציות כלפי קטר במסגרת ה- GCC (מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ). המשבר אמנם נרגע והשגרירים הוחזרו לדוחה בירת קטר, אך היחסים בין קטר ושכנותיה עדיין מתוחים.

סוכנות הידיעות הקטרית הרשמית "קנא" מיהרה במהלך הלילה להכחיש את הדברים שנאמרו כביכול בשמו של האמיר תמים נגד ארה"ב ונגד מדינות המפרץ ומצרים. היא טענה כי האתר שלה נפרץ על ידי האקרים וכי מדובר בידיעה מפוברקת שנשתלה באתר. ההכחשה הובאה, בין היתר, באמצעות הערוץ הקטרי "אל-ג'זירה" ובאמצעות סוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו".

מכחיש: שר החוץ הקטרי (U.S. Department of State, flickr, public domain)
מכחיש: שר החוץ הקטרי (U.S. Department of State, flickr, public domain)

ידיעה נוספת שפורסמה הלילה בחשבון הטוויטר של "קנא", אשר מעוררת אף היא הדים תקשורתיים, טענה כי שר החוץ הקטרי, מוחמד בן עבד א-רחמן אאל ת'אני, אמר כי ארצו החזירה את שגריריה מסעודיה, מצרים, בחריין, כוויית ואיחוד האמירויות הערביות. משרד החוץ של קטר מיהר להוציא הודעת הכחשה, וטען כי האקרים פרצו גם לחשבון הטוויטר של הסוכנות הקטרית ושתלו בו את הידיעה המפוברקת.

יצוין, כי אתר "קנא" הפסיק לפעול במהלך הלילה.

ערוצי "אל-ערביה" ו"סקיי ניוז" בערבית, הפועלים מאיחוד האמירויות הערביות, ואתרים סעודיים (כדוגמת "א-שרק אל-אוסט") ממשיכים גם בשעה זו לצטט את הדברים שנאמרו כביכול על ידי האמיר תמים. מהעבר השני, אתר "אל-ערבי אל-ג'דיד", הפועל מקטר, מצטרף הבוקר ל'חגיגה': הוא תוקף את שני הערוצים האמירותיים על הכיסוי המורחב והמוטה שנתנו במהלך הלילה להצהרותיו כביכול של האמיר, תוך התעלמות מההכחשות שהוציאו גורמים רשמיים בקטר. בקרב אנשי תקשורת קטריים יש הטוענים ביותר מרמז כי מדובר בקמפיין מתוזמר ומתואם שהוכן מראש (כולל הפריצה לאתר "קנא"), אשר נועד להכפיש את קטר.

עוד על המתח השורר במפרץ תעיד הידיעה – שדווחה הלילה על ידי גולשים אמירותיים ברשתות החברתיות – לפיה איחוד האמירויות הפסיקה את קליטת שידורי ערוץ "אל-ג'זירה" (המועברים באמצעות הכבלים) בשטחה וחסמה את הכניסה לאתר של הערוץ הקטרי. הגולשים העלו לרשתות החברתיות צילומי מסך המעידים על הפסקת שידורי הערוץ. "אל-ג'זירה" אישר כי איחוד האמירויות החליטה להפסיק את שידוריו בשטחה.

מקורות סעודיים מדווחים, כי גם הממלכה החליטה לחסום את אתר "אל-ג'זירה" ואתרי מדיה קטריים נוספים.

[עודכן: 11:25]