רגע של קריקטורה: נאום ההשבעה של דונלד טראמפ בעיניים פלסטיניות / עידית בר

בסוף השבוע שעבר נכנס דונלד טראמפ לתפקידו כנשיאה ה- 45 של ארה"ב.

מהתגובות במחנה הפלסטיני לנאומו של טראמפ בטקס ההשבעה ניתן לראות כי הפלסטינים אינם מאוהדיו של הנשיא החדש של ארה"ב, וזאת בלשון המעטה.

הפלסטינים מודאגים מנטייתו של טראמפ לטובת ישראל. בראיון לעיתון הפלסטיני "אל-קודס" היוצא לאור במזרח ירושלים, אומר ד"ר נשאת אל-אקטש, מרצה לתקשורת באוניברסיטת ביר זית, שעצם התעלמותו של טראמפ בנאום ההשבעה שלו מהבעיה הפלסטינית ושאיפתו לחיסול הטרור האסלאמי מוכיחה את יחסו הגזעני ואת עמדתו השלילית כלפי האסלאם.

באשר להבטחה להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים, טוען אל-אקטש כי טראמפ לא הזכיר זאת בנאומו הנשיאותי, כי הוא הבין שמעשה זה יגרום להתלקחות של האזור וישים קץ לפתרון שתי המדינות.

העובדה שטראמפ הזמין את ראשי ההתנחלויות לטקס ההשבעה שלו והתעלם כליל מההנהגה הפלסטינית עוררה את זעמם של הפלסטינים. מבחינתם, דבר זה מוכיח מעל לכל ספק את עמידתו הברורה של הנשיא לצד ישראל, שנמצאת, לדעתו, במחנה של "הטובים" בעוד שהפלסטינים נמצאים במחנה השני, של "הרעים".

הפרשן המדיני איבראהים אל-מדהון חותם את הראיון לעיתון בכך שעל הפלסטינים לגבש אסטרטגיה חדשה לנוכח המציאות שטופחת על פניהם ולנוכח היחלשות הרשות הפלסטינית בגדה, מה שעלול להביא לפריצת אינתיפאדה חדשה.

הקריקטוריסטית העזתית אומיה ג'וחא מותחת אף היא ביקורת על נאומו של הנשיא דונלד טראמפ. היא ציירה אותו יורה מפיו טילים המאיימים להרוג את יונת השלום הנושאת עלה של זית ומסמלת בקריקטורה שלה את האסלאם כמובן…


עידית בר היא מרצה לאסלאם ולשפה ותרבות ערבית, בעלת עמוד פייסבוק ובלוג העוסקים בקריקטורות מהעיתונות הערבית.