רוחאני: ארה"ב תתחרט על שפת האיומים

תושבי איראן מציינים היום 38 שנה למהפכה האסלאמית ביציאה לרחובות ובהשתתפות בעצרות ענק בערים הראשיות, בהן האווירה הנה אנטי-אמריקנית בעליל.

מאז כניסתו של נשיא ארה"ב החדש דונלד טראמפ לתפקידו בחודש שעבר, ניכר מתח רב ביחסים בין איראן וארה"ב. איראן הרשמית הגיבה בגינויים תקיפים לצו שהוציא טראמפ, המגביל את כניסתם של מוסלמים לארה"ב, והבהירה את חוסר שביעות הרצון שלה מהתבטאויות אמריקניות נגד הסכם הגרעין (שנחתם בקיץ 2015 בינה ובין המעצמות). הממשל האמריקני החדש הגיב בשבוע שעבר לניסוי שערכה איראן בטיל בליסטי, והבהיר כי הוא מעמיד אותה תחת "אזהרה רשמית". מנהיג איראן עלי ח'אמנאי אמר השבוע (ביום שלישי) כי העם האיראני "יגיב" לאיומיו של טראמפ, וקרא לתושבי איראן לצאת בהמוניהם לרחובות ביום השנה לציון המהפכה.

ואכן, תושבי איראן קלטו את המסרים שהועברו 'מגבוה'. העצרות לציון נצחונה של המהפכה האסלאמית – שעל פי המדיה האיראנית, משתתפים בהם מיליוני אנשים ברחבי המדינה – הפכו למפגן נאמנות למשטר האיראני ולהבעת עוינות לארה"ב ולטראמפ. מאות אלפי אנשים, ובהם גם בכירי המשטר (כדוגמת שר החוץ מוחמד ג'ואד זריף ומפקד כוח "קודס" של "משמרות המהפכה האיראניים" קאסם סולימאני, צעדו לעבר כיכר אזאדי (כיכר החירות) בטהראן, כשברקע נשמעות קריאות "מוות לאמריקה" (וגם "מוות לישראל"), ומונפים שלטי "מוות לאמריקה" ובובות בדמותו של טראמפ. בעצרת נצפו מחזות של דריכה מכוונת על תמונות של טראמפ וקודמיו בתפקיד ועל דגלי ארה"ב וישראל, וגם שריפתם.

בנאום שנשא במהלך העצרת בטהראן, אמר נשיא איראן חסן רוחאני כי היציאה ההמונית של האיראנים לרחובות מהווה הצהרה לאומית עוצמתית כלפי העולם, לפיה יש לדבר אל האומה האיראנית ואנשיה ב"שפה של כבוד והערכה". לדבריו, האיראנים הוכיחו שוב כי לא ינטשו את המהפכה שלהם: "המהפכה חיה ונמצאת בדרכה לעבר [הגשמת] האידיאלים שלה". רוחאני הוסיף, כי בהשתתפות הגדולה השנה בעצרות טמון מסר תגובה ברור של האומה האיראנית לזלזול המובע כלפיה בהתבטאויות "השגויות" המגיעות מהבית הלבן: "האומה [האיראנית]… לא תסבול את שפת האיום וההשפלה. אלו המשתמשים באיומי סרק יתחרטו על כך…". הנשיא האיראני הבהיר כי ארצו תתמודד עם כל מדיניות מחרחרת-מלחמה, כהגדרתו.

לדברי רוחאני, המהפכה האסלאמית היוותה נקודת מפנה חשובה בהיסטוריה של ארץ שסבלה זמן רב מרודנות ומקולוניאליזם. הוא אמר, כי האתגר העיקרי של המהפכה כיום הנו "לשמר את הקידמה, הרוחניות, החירות והריבונות הלאומית. בקיצור, האתגר שלנו הוא לממש רפובליקניות ואסלאמיות מלאות".

(המדיה האיראנית; טוויטר; רויטרס)