רוחאני: הסכם הגרעין – נקודת מפנה כלכלית עבור איראן

שביעות רצון גדולה מאוד באיראן, בעקבות הסרתן הרשמית אמש של הסנקציות הכלכליות שהוטלו עליה במהלך השנים.

נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום, כי הסכם הגרעין עם המעצמות מהווה "נקודת מפנה" עבור הכלכלה האיראנית, באמצעותה ניתן יהיה להביא שגשוג וקידמה למדינה. לדבריו, ההסכם הינו "דף זהב" בהיסטוריה של איראן.

בנאום הבוקר בפני הפרלמנט, בו הציג את הצעת התקציב לשנת הכספים הבאה (המתחילה ב- 21 במרץ), בירך רוחאני את העם האיראני על נצחונו הגדול, שהושג לדבריו בשל עמידתו הסבלנית והעובדה שהקריב קרבנות רבים כדי להשיג את זכויותיו ולשמור על האידיאלים של המהפכה האסלאמית. הוא הוסיף, כי הכל שמחים מהסכם הגרעין – למעט הציונים ומחרחרי המלחמות והקיצונים האמריקנים, כהגדרתו.

הפרלמנט האיראני (ארכיון, צילום מסך)
הפרלמנט האיראני (ארכיון, צילום מסך)

רוחאני הודה למנהיג איראן עלי ח'אמנאי על עצותיו ותמיכתו הבלתי נלאית, ועל שעקב ללא הפסק אחרי תהליך המו"מ ואחרי יישומו של הסכם הגרעין.

רוחאני קרא בנאומו לבצע רפורמות כלכליות ולהפחית את התלות בהכנסות מהנפט בעידן שאחרי הסרת הסנקציות.

יו"ר הפרלמנט האיראני עלי לאריג'אני ניצל אף הוא את הדיון כדי להודות לח'אמנאי על הנחיותיו החכמות, כלשונו, שהובילו ליישוב סוגיית הגרעין. הוא הודה גם לנשיא רוחאני, לשר החוץ זריף ולצוות המו"מ על המאמצים הגדולים שעשו כדי להסיר את הסנקציות. לאריג'אני אמר, כי הסרת הסנקציות האנטי-איראניות מהווה יום משמח עבור העם האיראני, והביע תקווה כי באיראן תיווצר אווירה חדשה שתוביל לשגשוג כלכלי.

(סוכנות הידיעות האיראנית "אירנא"; "אל-קודס אל-ערבי"; "אל-עאלם")