רמטכ"ל צבא איראן: משאל העם הכורדי – מזימה ישראלית

רמטכ"ל צבא איראן, מוחמד חוסיין באקרי, מאשים את ישראל כי היא העומדת מאחורי משאל העם לעצמאות של הכורדים בצפון עיראק שהתקיים אתמול.

סוכנות הידיעות האיראנית "טסנים" מדווחת כי בכינוס של אנשי משרד המודיעין האיראני שנערך אתמול אמר באקרי כי "המשטר הציוני של ישראל והשחצנות הגלובלית" הם שעומדים מאחורי המשאל הכורדי, אותו הגדיר כמזימה.

מזימה ישראלית: באקרי (Tasnim, CC BY 4.0)
מזימה ישראלית: באקרי (Tasnim, CC BY 4.0)

איראן, בדומה לטורקיה, חוששת כי משאל העם בחבל הכורדי האוטונומי בצפון עיראק יעורר את שאיפותיו הלאומיות של המיעוט הכורדי המתגורר בה. דוברים איראניים רשמיים הביעו בשבועות האחרונים את התנגדותה של ארצם למשאל. בימים האחרונים איראן אף נקטה בצעדים ממשיים – המצטרפים לצעדיה של טורקיה ולהתבטאויות של בכירים טורקיים נגד המשאל – כדי להגביר את הלחץ על ההנהגה הכורדית. בנוסף לסגירת מעברי הגבול עם החבל הכורדי, פתחו שלשום "משמרות המהפכה האיראניים" וכוחות צבא איראניים בתמרונים צבאיים נרחבים בסמוך לגבול עם החבל. בנוסף, המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן הודיעה כי לבקשת ממשלת עיראק המרחב האווירי של איראן נסגר למעבר מטוסים היוצאים מן האזור הכורדי והופסקו הטיסות מאיראן אליו. דובר המועצה, קיוואן ח'וסראווי, אמר כי ההחלטה על צעד זה התקבלה לאחר שנכשלו מאמציה הפוליטיים של איראן לשכנע את הכורדים שלא לקיים את המשאל.