רשמית: המועצה הלאומית הפלסטינית לא תתכנס בשבוע הבא

יו"ר המועצה הלאומית הפלסטינית סלים א-זענון הודיע היום באופן רשמי על דחיית הכינוס המיוחד של המועצה, שהיה מתוכנן לאמצע החודש.

במסיבת עיתונאים שנערכה ברמאללה, אמר א-זענון כי ההחלטה על הדחייה נעשתה בהתאם לבקשה שהוגשה על ידי 14 מחברי הוועד הפועל של אש"ף (מתוך 18). הוא הוסיף, כי כעת יוחל בהתייעצויות ובהכנות הנדרשות כדי לכנס את המועצה לישיבה מן המניין, וזאת תוך פרק זמן שלא יעלה על שלושה חודשים. א-זענון הבהיר, כי הדחייה נועדה לאפשר "לכל הכוחות הפוליטיים והחברתיים להשתתף בנשיאה באחריות".

"להשתתף בנשיאה באחריות": א-זענון (ארכיון)
"להשתתף בנשיאה באחריות": א-זענון (ארכיון)

המועצה הלאומית הפלסטינית – הפרלמנט של אש"ף, ובו 740 חברים – לא התכנסה לישיבה מן המניין מאז 1996. לפני כשבועיים וחצי הודיעו עשרה מחברי הוועד הפועל של אש"ף – ובהם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן – על התפטרותם. ההתפטרות נועדה לאפשר מבחינה חוקית (בהתאם לחוקת אש"ף) את כינוסה החריג של המועצה לצורך בחירת ועד פועל חדש לאש"ף. באמצעות מהלך פוליטי זה, אבו מאזן תכנן לבצע שינויים בהרכב הוועד הפועל: להכניס לתוכו את נאמניו ולסלק את יריביו הפוליטיים, ביניהם מזכ"ל הוועד הפועל יאסר עבד רבו, שהודח מתפקידו על ידי אבו מאזן בתחילת חודש יולי.

אלא שהמהלך של אבו מאזן נתקל בהתנגדותם של פלגים פלסטיניים שונים, ובהם החמאס ו"הג'יהאד האסלאמי" שאינם חברים באש"ף. במסיבת עיתונאים שלשום בדוחה, אמר יו"ר הלשכה המדינית של חמאס ח'אלד משעל כי כינוסה של המועצה באופן חד צדדי וללא הסכמה כלל-פלסטינית יעמיק את המשבר הפוליטי הפנימי. "החזית העממית לשחרור פלסטין" – הפלג השני בגודלו באש"ף – הודיעה בתחילת השבוע כי תחרים את ישיבות המועצה. מאות אנשי אקדמיה ואישים עצמאים חתמו על עצומה הדורשת לדחות את כינוס המועצה. קריאות דומות נשמעו מפלגים פלסטיניים נוספים.

התמרון הטקטי של אבו מאזן יצר גם מחלוקת עזה בתוככי הפת"ח – הפלג הגדול ביותר באש"ף. "אל-ערבי אל-ג'דיד" קובע, כי המהלך חשף את המשבר הפנימי העמוק בתוך הפת"ח ואת אי יכולתו של אבו מאזן לכפות את רצונו הפוליטי על תנועתו. חברי הוועדה המרכזית של הפת"ח לא הצליחו להגיע להסכמה על רשימת האישים שיכהנו מטעם התנועה בוועד הפועל החדש של אש"ף (שלושה כנציגים רשמיים של הפת"ח, בנוסף לחברי פת"ח נוספים שייכנסו כ"עצמאים"). מעבר לשאיפתם של רבים מהם להיכלל בוועד הפועל, נוצרה התנגדות רחבה לרשימת הנציגים אותה מציע אבו מאזן, הכוללת את סאיב עריקאת, עזאם אל-אחמד ומחמוד אל-עאלול. רשימתו של אבו מאזן נועדה להעניק לעריקאת מקפצה פוליטית נוחה להתמודדות עתידית על תפקיד יו"ר הרשות הפלסטינית.

אתר "ראי אל-יום" משרטט את מפת הלחצים החיצוניים שהופעלו על אבו מאזן כדי לשכנעו לסגת מכוונתו לכנס את המועצה: לחצים אמריקניים שלא לעורר זעזועים העלולים להשפיע על הזירה הערבית וגם על ישראל, וכן פניות בנושא זה ממדינות במפרץ, מירדן וממצרים. לדברי "ראי אל-יום", אבו מאזן אף קיבל רמזים ממדינות ערביות כי דלתותיהן תיסגרנה בפניו, באם יתעקש לבצע את המהלך בעיתוי הנוכחי.

בעקבות מסיבת העיתונאים של א-זענון וההודעה הרשמית על דחיית כינוס המועצה הלאומית הפלסטינית: דובר חמאס סאמי אבו זוהרי פרסם הודעת תגובה מטעם תנועתו, המברכת על ההחלטה.

בכיר "הג'יהאד האסלאמי" ח'אלד אל-בטש סבור כי מדובר ב"צעד לאומי מוצלח המשקף קונצנזוס לאומי של כל המפלגות". אל-בטש קורא לאבו מאזן לעבור במהירות לשלב הבא, ולכנס את "מסגרת ההנהגה הזמנית" של אש"ף – דרישה שהועלתה גם על ידי ח'אלד משעל במסיבת העיתונאים שלו שלשום. [מדובר בגוף שהפת"ח והחמאס הסכימו להקימו כבר לפני כעשור, כשלב ביניים בדרך לביצוע רפורמה ארגונית במוסדות אש"ף שתוביל להכללת כל הפלגים הפלסטיניים בתוכו. אבו מאזן הצליח 'למסמס' את ההחלטה, וה"מסגרת" התכנסה במהלך השנים פעמים ספורות בלבד].

חבר הלשכה המדינית של "החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין" סאלח זידאן מגדיר את ההחלטה על דחיית כינוס המועצה הלאומית הפלסטינית כ"צעד נכון". הוא קורא לכינוס מיידי של "מסגרת ההנהגה הזמנית" שתפעל להשגת פיוס פנימי, להקמתה של ממשלת אחדות לאומית, ולגיבושה תכנית מדינית חדשה ומאוחדת שתהווה תחליף ל- 22 שנים של מו"מ עקר [עם ישראל], כלשונו. זידאן מוסיף וקורא לעריכת בחירות למוסדות השונים של אש"ף והרשות הפלסטינית.

("אל-חיאת אל-ג'דידה"; "אל-ערבי אל-ג'דיד"; "ראי אל-יום"; אתר החמאס; סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען")