שגריר סעודיה באו"ם נגד ביקור המשלחת הסעודית בישראל

ביקורה בישראל בחודש שעבר של המשלחת הסעודית בראשותו של הגנרל בדימוס אנור עשקי ממשיך לעורר הדים שליליים בסעודיה.

במהלך הביקור נפגש עשקי – בכיר לשעבר במודיעין הסעודי – עם מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד. הביקור הביא, כצפוי, למתקפה מתוך המחנה השיעי בראשות איראן על סעודיה. אך גם מתוך המחנה הסוני בכלל, ומתוך הממלכה הסעודית ומדינות המפרץ בפרט, נמתחה ביקורת על הביקור ועל מתן הלגיטימציה לנורמליזציה עם ישראל. המחאה כללה קמפיין רשתי, וכן הצהרה עליה חתמו אנשי תקשורת וסופרים, פוליטיקאים, אקדמאים ופעילי רשת בסעודיה ובמדינות המפרץ, אשר הביעה התנגדות לנורמליזציה עם "הישות הציונית".

העיתון הסעודי "אל-מדינה" מפרסם היום מאמר של שגריר סעודיה באו"ם עבדאללה אל-מועלמי. השגריר יוצא נגד התופעה הלא חדשה, במסגרתה

"… קומץ של תבוסתנים, המתיימרים לעטות את גלימת הרציונליות והמתינות, מטיפים לנו על הצורך להשלים עם המצב ולהתמודד עם המציאות. הם שכחו או התעלמו מכך שהעובדה הראשונה היא, שמהידיים שהישראלים מושיטים אלינו נוטף עדיין דמם של הפלסטינים, הצבא שלהם מטמא עדיין את ירושלים (אל-קודס א-שריף), והדגלים שלהם מתנוססים מעל האדמה הכבושה. כאשר הם מחייכים אלינו, הם צוחקים עלינו מלוא פיהם מאחורי גבינו, מכיוון שהם יודעים שמה שהם מכנים נורמליזציה אינו אלא כניעה, ומה שהם מבקשים מאיתנו הוא לאשר את הסטטוס קוו אשר כופה את הכיבוש שלהם ואת שלילת זכויותיו הלגיטימיות של העם הפלסטיני לחיים, לחירות ולכבוד".

השגריר הסעודי אמנם אינו שולל לחלוטין מפגשים עם נציגים ישראליים בבימות משותפות של דיאלוג, צוותי חשיבה ופורומים בינלאומיים – אלו מהווים, לדידו, "אמצעי להילחם בשקר הציוני" באמצעות הצגת "האמת הערבית". אף שאל-מועלמי אינו מזכיר את עשקי בשמו, אין ספק למי הוא מתכוון כאשר הוא תוקף את אלו 'העוברים את הגבול המותר' במגעיהם עם בכירים ישראליים, מערבים בכך את שמה של הממלכה ומנצלים את דרגותיהם הצבאיות כדי להציג את עצמם כבעלי מעמד מיוחד שאינו קיים במציאות:

"כל זה חורג מגבולות ההגיוני והמקובל, בפרט אם נוסיף לכך את הראיונות התקשורתיים, בהם האנשים הללו אינם מטיבים לבטא את עצמם בשפה האנגלית, ואפילו לא בערבית. הדבר מסתכם בכך שהם חוזרים על טענות מופרכות ועל ביטויים חסרי משמעות וחסרי היגיון, ומבליטים את עצמם ואת המולדת אליה הם משתייכים כקריקטורה קומית ומבישה".

אל-מועלמי מסכם:

"לאנשים הללו הפועלים למען נורמליזציה (אל-מטבעון) אין זכות לדבר בשם אף אחד, או ליצור את הרושם כי הם מייצגים מישהו. הם לא יותר מאשר מתופפים בתזמורתם של עלי סאלם [2015-1936, סופר ומחזאי מצרי שתמך בהסכם השלום עם ישראל, ביקר בה והטיף לנורמליזציה עימה], סעד חדאד [1984-1938, מייסד צבא דרום לבנון] ואחרים שנמחקו מזכרון ההיסטוריה לאחר שנמחקו מתעודות האצילות והכבוד. אנו מודים לאללה שעד כה ארצנו היתה חופשיה מאנשים כמוהם, ועל כך שהתגובות הלאומיות, העממיות והרשמיות הבהירו כי הם שבו ממסעם האומלל אך ורק עם קלון וחרפה".

(מקור עזר: "אל-ערבי אל-ג'דיד")