שוודיה: אזרחים שהצטרפו לדאע"ש המשיכו לקבל הטבות סוציאליות ממשלתיות

דו"ח של רשות הפיקוח הפיננסית בשוודיה (Finansinspektionenגוף ממשלתי האחראי על הרגולציה הפיננסית במדינה) קובע כי אזרחים שוודים שהצטרפו לשורות ארגון דאע"ש המשיכו לקבל הטבות סוציאליות שונות מהמדינה.

מנתונים של משטרת הביטחון השוודית (SÄPO) עולה כי מאז שנת 2012 הגיעו לסוריה ולעיראק כ- 300 מאזרחי שוודיה (שנולדו בה, ולפחות אחד מהוריהם נולד בחו"ל), רובם צעירים בגילאי 30-18, במטרה להצטרף לארגוני טרור בעיקר דאע"ש ו"ג'בהת פתח א-שאם" (לשעבר: "ג'בהת א-נוסרה"). ההערכה היא, כי כמחצית מהם חזרו לשוודיה.

רווחה שוודית: שטוקהולם (תמונת נוף, Tobias Lindman, flickr, CC BY 2.0)
רווחה שוודית: שטוקהולם (תמונת נוף, Tobias Lindman, flickr, CC BY 2.0)

מהדו"ח הפיננסי שהתפרסם היום עולה כי רובם של השוודים שהתגייסו לשורות הטרור בין השנים 2016-2013 המשיכו לקבל הטבות סוציאליות שונות גם לאחר שעזבו את המדינה. הג'יהאדיסטים קיבלו, בין היתר: קצבאות דיור וקצבאות ילדים, תמיכות קיום, סיוע להורים ואפילו הלוואות לצורכי לימודים בחו"ל.

קבלת ההטבות התאפשרה לאחר שאנשים שמתגוררים בשוודיה הזדהו בשמם של הטרוריסטים, השתמשו במייל שלהם וביצעו עבורם את ההליכים הפורמליים הנדרשים לצורך קבלת ההטבות. הכספים שהתקבלו הועברו לעיתים קרובות לחשבונות זרים בחו"ל, שלרשויות קשה לעקוב אחריהם.

שרת האוצר השוודית מגדלנה אנדרסון הגיבה בחריפות על הנתונים העולים מן הדו"ח. היא אמרה כי מדובר במעשה שלא ייעשה, וכי ההטבות הסוציאליות צריכות להגיע באופן טבעי ליעדן ולא ללכת למימון טרור. לדבריה, ננקטו כבר צעדים למניעת תופעות אלו, וצעדים נוספים יינקטו מבלי להוציא מכלל חשבון אף צעד.

אנה אקסטרום, השרה לחינוך על-תיכוני וחינוך למבוגרים, אמרה בראיון לערוץ הטלוויזיה הציבורי בשוודיה SVT כי מדובר בתופעה "בלתי מקובלת לחלוטין. כספי מדינה לא צריכים לשמש לשום דבר שאפילו קרוב לטרור".

(RT ;aftonbladetׂ)