שווייץ: הצעת חוק האוסרת על לבישת בורקה אושרה בבית התחתון של הפרלמנט

האם שווייץ בדרך להטיל איסור גורף על לבישת הבורקה [לבוש מסורתי המכסה את הגוף כולו (כולל הראש והעיניים), אותו נוהגות ללבוש נשים מוסלמיות אדוקות במקומות שונים בעולם האסלאמי]?

לאחר שבתחילת חודש יולי נכנס לתוקפו בקנטון טיצ'ינו שבדרום שווייץ החוק האוסר על לבישת בורקה במקומות ציבוריים, "המועצה הלאומית" – הבית התחתון של הפרלמנט בשווייץ – אישרה היום הצעת חוק להחלת איסור דומה בכל 26 הקנטונים של המדינה.

הצעת החוק הוגשה על ידי חבר הפרלמנט וולטר וובמן, איש "מפלגת העם" הימנית. וובמן טען בדיון, כי יש לקשור בין לבישת הבורקה ובין האסלאם הקיצוני, מכיוון שלא ניתן לזהות את כוונותיה של הדמות המכוסה בבורקה. לדבריו, החוק נועד לשמור על התרבות השווייצרית, על הסדר הציבורי ועל כבודן של הנשים.

הצעת החוק עברה על חודו של קול אחד (88 תומכים מול 87 מתנגדים, 10 נמנעים). היא זכתה לתמיכה מלאה של חברי מפלגתו של וובמן, ולתמיכה חלקית של מפלגות המרכז-ימין.

עם זאת, בפני תומכי החוק עומדת עדיין שתי משוכות: אישור של הבית העליון של הפרלמנט, בו מסתמן רוב לשוללי האיסור, וכן אישורה של הממשלה.

לא בשווייץ? בורקה (תמונת אילוסטרציה, נחלת הכלל)
לא בשווייץ? בורקה (תמונת אילוסטרציה, נחלת הכלל)

במקביל להליך החקיקה הפרלמנטרי, נערך בימים אלו – ביוזמתה של "מפלגת העם" – קמפיין עממי החותר לאסוף 100 אלף חתימות מקרב תושבי שווייץ, שבכוחן לכפות משאל עם בנושא זה. תאריך היעד הנדרש לאיסוף החתימות: ספטמבר 2017. על פי סקר אחרון שנערך בסוגיה, כ- 60% תומכים בהטלת איסור על לבישת הבורקה (בסקר שנערך בחודש שעבר, המספר היה אף גבוה יותר: 71%).

בשנת 2009 הוביל וובמן קמפיין, שקרא לאסור על בנייתם של צריחי מסגדים. במשאל עם שנערך בנושא, ההצעה אושרה בקולותיהם של 57% מהמצביעים.

מספרם של המוסלמים בשווייץ, שאוכלוסייתה מונה כ- 8 מיליון איש, מוערך בכ- 350 אלף.

בשנים האחרונות מתנהלים במדינות שונות באירופה דיונים ערים וסוערים בנוגע לשאלת לבישתה של הבורקה במרחבים הציבוריים. חקיקה האוסרת על לבישת בורקה במקומות ציבוריים קיימת בצרפת ובבלגיה (באופן מלא), וגם בהולנד (באופן חלקי).

בחודשי הקיץ התחוללה סערה בצרפת (בפרט, וברחבי היבשת והעולם בכלל) בעקבות איסור שהוטל במקומות שונים בחופי הריביירה הצרפתית על הבורקיני – בגד שחייה המעוצב באופן צנוע, המכסה את כל הגוף (למעט הפנים, הידיים וכפות הרגליים), שלבישתו אומצה על ידי נשים מוסלמיות רבות. נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי – השואף לחזור לארמון האליזה, אותו נאלץ לעזוב ב- 2012 לאחר קדנציה אחת בלבד – התבטא, בפתיחת מסע הבחירות שלו לנשיאות, כי אם ייבחר לנשיא צרפת הוא יפעל לחקיקת חוק שיאסור על לבישת הבורקיני. סרקוזי הגדיר את בגד הים המוסלמי כאקט פוליטי מיליטנטי, וכ"פרובוקציה" שנועדה לשרת את האסלאם הפוליטי.

(DW ;swissinfo)