שחקנית מצרית בביקור בדמשק: "אין מלחמה ואין הרס בסוריה"שחקנית הקולנוע המצרית אילהאם שאהין הגיעה באמצע השבוע לביקור בסוריה, במסגרת משלחת של אמנים ויוצרי קולנוע – ביקור ראשון מסוגו מאז פרצה המלחמה בסוריה ב- 2011.

נציגים שונים של המשטר הסורי – חברי פרלמנט ושרים, בהם שר התיירות בשר יאזג'י – נפגשו עם חברי המשלחת. האורחים סיירו ברחובות דמשק, ונערכה להם קבלת פנים בבית האופרה בעיר. יו"ר אגודת האמנים הסוריים זוהיר רמדאן העניק לשאהין חברות כבוד באגודה.

אין מלחמה: שאהין (צילום מסך, ערוץ "סאמא", סוריה)
אין מלחמה: שאהין (צילום מסך, ערוץ "סאמא", סוריה)

בראיונות שהעניקה לכלי תקשורת סוריים פרו-ממסדיים, אמרה שאהין כי היא שמחה להיות שוב בסוריה. לדבריה, לא ראתה כל סימן למלחמה או הרס בסוריה, אלא מצאה אותה כפי שהייתה בביקוריה בה בעבר: "התקשורת מוליכת השולל יצרה תמונה הפוכה ממה שקורה בסוריה". היא ציינה כי ראתה את תמונתו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד תלויה בכל מקום, וכי ניתן להרגיש ב"אהבת העם" אליו. בה בעת הביעה שאהין את תקוותה לחזרת הביטחון והיציבות לסוריה ולעמה, וגם לחזרת פסטיבל הקולנוע לסוריה.

חבר נוסף במשלחת – כוכב הקולנוע פארוק אל-פישאוי – אמר כי "הגיע הזמן לאחדות מחדש" בין מצרים וסוריה, במיוחד לאור העובדה ש"המזימה נחשפה".

כחבריה האחרים למשלחת, שאהין ידועה כתומכת של נשיא סוריה בשאר אל-אסד וכמי שיצאה לא אחת נגד המורדים, אותם כינתה "שכירי חרב וטרוריסטים". בדצמבר 2016 היא בירכה על השלמת כיבושה של העיר חלב בידי הצבא הסורי, ואמרה כי "הניצחון הסופי קרוב" (שאהין גם התנגדה לאירועי "האביב הערבי" במצרים בתחילת 2011 שהביאו להתפטרותו של הנשיא דאז חוסני מובארכ, ותמכה בהדחתו של מוחמד מורסי, הנשיא מטעם "האחים המוסלמים"). ואכן, המדיה האנטי-משטרית מפרשת את הביקור כהבעת תמיכה במשטר הסורי ומקבלת אותו בזעם רב, במיוחד נוכח ההצלחות האחרונות שהשיג צבא סוריה בכיבושן של מספר שכונות בדמשק ובסילוקם של המורדים מהן.

קצפם של הגולשים ברשתות החברתיות יוצא בעיקר על שאהין, וגם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי אינו יוצא נקי: בתקופה האחרונה שינה המשטר המצרי את טעמו, והחל להביע תמיכה בהישארותו של בשאר אל-אסד בשלטון. עלי ממלוכ, אחד מבכירי המשטר הסורי, הפך לאורח של קבע בקאהיר. עבור מתנגדיו ותומכיו של אל-אסד כאחד, ביקורה הפומבי של המשלחת המצרית בדמשק מסמל חזרה לשגרה ונורמליזציה ביחסים בין מצרים וסוריה, המוכתבות על ידי הדרגים הגבוהים ביותר במצרים.

("ענב בלדי"; אל-מודון, ביירות; "אל-ערביה"; all4syria ;hashtagsyria)