"שרלי הבדו" והסערה התורנית: קריקטורת אילאן אל-כורדי המואשמת בגזענות

העיתון הצרפתי הסטירי "שרלי הבדו" מעורר סערה – ולא בפעם הראשונה.

בגליונו החדש שיצא לאור אתמול, התייחס "שרלי הבדו" לתקיפה המינית ההמונית שהתרחשה בערב השנה האזרחית בעיר קלן שבגרמניה.

המשטרה הגרמנית מסרה בתחילת השבוע, כי עד כה הוגשו למעלה מ- 500 תלונות פליליות שונות ביחס לאירועים בקלן, 40% מתוכן עוסקות בתקיפות מיניות. החקירה מתמקדת במהגרים ומבקשי מקלט מוסלמים, רובם ממוצא צפון אפריקני או ערבי, ובוצעו כבר מספר מעצרים של חשודים.

דיווחים על אירועים דומים בערב השנה האזרחית הגיעו גם מערים נוספות בגרמניה ובאירופה.

האירוע הקשה בליל הסילבסטר הגביר את המתח בגרמניה סביב סוגיית המהגרים והפליטים. הקנצלרית אנגלה מרקל הצהירה, כי תשקול לפעול לשנות את החוק במדינה, כך שניתן יהיה לגרש פליטים שביצעו בה פשעים. היא הוסיפה, כי תפעל להפחתת זרם הפליטים המתדפק ללא הרף על שערי גרמניה.

בפרשנותו האיורית לאירוע, "שרלי הבדו" מציג אשה הנמלטת מפניו של גבר הרודף אותה, כאשר לצידו של הגבר מופיעות דמויות מוקטנות שלו בתנועת רדיפה דומה. בחלקה העליון של הקריקטורה מופיע איור של הילד הסורי אילאן אל-כורדי. הכיתוב של הקריקטורה: "למה היה אילאן הקטן גדל להיות? לממשש בגרמניה".

(צילום מסך, טוויטר)
(צילום מסך, טוויטר)

אילאן אל-כורדי טבע בראשית ספטמבר 2015 עם בני משפחתו במהלך נסיונם להגיע לאירופה. תמונת גופתו השרועה ללא רוח חיים על החוף הטורקי הפכה לסמל של אהדה למשבר המעמיק של הפליטים הסורים (ואחרים) המנסים באופן נואש לצאת מאזורי העימות של המזרח התיכון ולהגיע לאירופה. התמונה שימשה השראה לגל של קריקטורות ערביות, שהלינו על מצבם העגום של הערבים ועל שתיקת העולם נוכח סבלם של הפליטים מסוריה וממקומות אחרים ברחבי המזרח התיכון.

התגובות לקריקטורה של "שרלי הבדו" ברשתות החברתיות ובאתרי חדשות במערב זועמות ביותר. העיתון מואשם לא רק בחוסר טעם אלא גם בגזענות ובאסלאמופוביה. ניתן, אמנם, לפרש את הקריקטורה כי היא באה ללעוג לטענות המועלות על ידי גורמי ימין באירופה, לפיהן כל הפליטים המגיעים ממדינות המזרח התיכון הינם פושעים ויש למנוע את כניסתן ליבשת. אך, כאמור, הרוב המוחלט של התגובות סבור כי מוטב היה לה לקריקטורה שלא נולדה כלל.

בשבוע שעבר צוין בצרפת יום השנה למתקפת הטרור שבוצעה ב- 7 בינואר 2015 כנגד מערכת העיתון "שרלי הבדו" בפריז, והביאה להירצחם של שנים עשר בני אדם, ביניהם עורך המגזין ועובדים נוספים.

(BBC ;alkhaleejonline; טוויטר)