שר ההגנה האיראני: סעודיה קיבלה "אור ירוק" מארה"ב וישראל למתקפה בתימן

שר ההגנה האיראני חוסיין דהקאן הגיע היום למוסקבה כדי ליטול חלק בוועידת הביטחון הבינלאומית הרביעית המתקיימת בבירה הרוסית.

דהקאן, תמונת ארכיון (מתוך שידורי הטלוויזיה האיראנית)
דהקאן, תמונת ארכיון (מתוך שידורי הטלוויזיה האיראנית)

בנאומו בפני באי הוועידה קרא דהקאן להפסקה מיידית של התוקפנות הסעודית, כלשונו, המתנהלת כנגד תימן – תוקפנות שלדבריו אינה שונה ממה שעשתה ישראל בעזה ואשר קיבלה "אור ירוק" מארה"ב וישראל. הוא אמר כי סעודיה לא תשיג את מטרותיה הבלתי לגיטימיות בתימן, והוסיף כי בעקבות תבוסתו הצפויה מחכה למשטר הסעודי גורל דומה לזה של שליט עיראק לשעבר סדאם חוסיין.

דהקאן קרא למשתתפי הוועידה לאמץ עמדות שקופות ונחושות נגד התוקפנות הסעודית ולסייע בעיצובה של תוכנית שלום שתפסיק באופן מיידי את המלחמה הברוטלית של ריאד.

דהקאן טען כי ארה"ב, ישראל ומדינות ריאקציוניות נוספות במזרח התיכון עושות שימוש בארגוני טרור ג'יהאדיסטים כדוגמת דאע"ש, וזאת במסגרת אסטרטגיה שנועדה ליצור איזון מדיני ובטחוני ולערער את מעמדו הגאו-פוליטי של האזור, ובניסיון לחפות על תבוסותיהן הצבאיות והמדיניות באמצעות הצתת מלחמות באזור. הוא האשים את סעודיה בעמידה מאחורי שפיכות הדמים המתמשכת בסוריה, בתימן ובמדינות אחרות באזור, וזאת בשל הסיוע באימונים, בכסף ובלוגיסטיקה שהיא מעניקה לארגוני הג'יהאד.

השר האיראני נפגש עם עמיתו הרוסי סרגיי שויגו. לאחר הפגישה הוא אמר, כי שתי המדינות הסכימו לסיים את הכנת פרטי עסקת מערכת ה- S-300 ליירוט טילים בתוך חודש ולבצעה עד סוף השנה. השבוע, כזכור, ביטל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את האיסור על מכירת הטילים לאיראן.

(הערוצים האיראניים "אל-עאלם" ו- PRESS TV)