שר ההגנה של איראן נגד עמיתו האמריקני: מדבר כמו חולה הסובל מהזיות

שר ההגנה של איראן, חוסיין דהקאן, תוקף את עמיתו האמריקני ג'יימס מאטיס על רקע דבריו בנוגע לצורך בשינוי משטר באיראן בכדי שניתן יהיה לכונן יחסים חיוביים משמעותיים בין ארה"ב ואיראן.

טדי פישר, תלמיד בית ספר תיכון במדינת וושינגטון (Mercer Island High School) הכותב לעיתון הבית-ספרי, הצליח להשיג את מספר הטלפון של מאטיס, ולהפתעתו הרבה הגנרל לשעבר – שאינו מרבה להעניק ראיונות לתקשורת – הסכים לענות לשאלותיו, ובהרחבה.

הראיון פורסם בחודש שעבר, ועסק בשלל סוגיות שעל הפרק. בהתייחסו לשאלת יחסיה של ארה"ב עם איראן, אמר מאטיס כי יהיה קשה ליצור אווירה של אמון עם המשטר התאוקרטי השולט בה:

"הם ניסו לרצוח שגריר ערבי בוושינגטון הבירה, למשל [-הכוונה לשר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר, שכיהן בעבר כשגריר ארצו בארה"ב]. כך שאתה יכול לראות מדוע הנשיא אובמה היה כל כך להוט לחסום אותם מלהשיג נשק גרעיני. עד שהעם האיראני יוכל להיפטר מהתאוקרטיה הזו… זה יהיה מאוד מאוד קשה. זהו משטר שמעסיק שליחים [surrogates], כמו חזבאללה הלבנוני, לאיים על ישראל, לרצוח את ראש הממשלה הלבנוני לשעבר, לרצוח תיירים ישראליים בבולגריה… כעת, הם העבירו לתימן טילים בליסטיים, שנורו ממנה לעבר סעודיה. יהיה מאוד קשה להתמודד איתם [deal with them]. מה שאתה צריך לעשות בסופו של דבר זה מה שעשתה מזכירת המדינה דאז הילרי קלינטון – להניע סנקציות כלכליות נגדם, ולכפות עליהם [להגיע] לשולחן המו"מ, בגלל שהם רוצים להישאר בשלטון".

מאטיס המשיך ואמר:

"אני חושב שיש דרך לוודא שאנחנו לא מתבלבלים עם המשטר הזה, שהוא משטר רצחני, ולזכור שהוא הרג איראנים רבים והכניס לכלא צעירים איראנים רבים כאשר הם הפגינו נגדם במהפכה הירוקה לפני מספר שנים. אתה לא יכול לבלבל ביניהם לבין המשטר. העם האיראני הוא לא הבעיה. העם האיראני הוא בהחלט לא הבעיה, זה המשטר ששולח סוכנים לרצוח שגרירים בפקיסטן או בוושינגטון הבירה. זה המשטר שמספק טילים לחזבאללה הלבנוני או לחות'ים בתימן. כך שאיכשהוא, אתה לא רוצה לאחד את העם האיראני עם המשטר הבלתי פופולרי הזה, בגלל שאם תלחץ את שניהם – הם יתחברו [they will grow together]. אנחנו חייבים לוודא שהעם האיראני יודע שאין לנו כל קונפליקט איתו…".

מאטיס (Jim Mattis, flickr, DOD, Amber I. Smith, CC BY 2.0)
מאטיס (Jim Mattis, flickr, DOD, Amber I. Smith, CC BY 2.0)

בתשובה לשאלה האם איראן היא המדינה המסוכנת ביותר במזרח התיכון, השיב הבכיר האמריקני: "היא בוודאי המדינה שהינה הסיבה היחידה לכך ש[בשאר] אסד הצליח להישאר בשלטון… איראן היא ללא ספק ההשפעה המערערת ביותר [most destabilizing influence] במזרח התיכון, וכאשר אני נוסע לקאהיר, תל אביב או ריאד, ו[שומע] מערבים, מיהודים, מכל העמים באזור – זו השקפתם לגבי איראן… אבל שוב, זו לא איראן, זה המשטר האיראני…".

דבריו של מאטיס פורסמו, כאמור, בחודש שעבר אך הגיעו למדיה הלאומית בארה"ב רק השבוע. בהגיבו היום על הדברים, אמר שר ההגנה האיראני דהקאן כי במקום להחליט בשביל עמים אחרים, עדיף שמזכיר ההגנה של ארה"ב והממשל יטפלו בבעיות הפנימיות שלהם, ויבחנו את הגורמים העומדים לא רק לסיים בעתיד הלא רחוק את כהונתו של הממשל הנוכחי, אלא גם מאיימים על המערכת הפוליטית האמריקנית בכללותה.

דהקאן הוסיף, כי "היהירות, השחצנות וההתעלמות מיכולותיהם של העמים ומהעובדות ההיסטוריות גזלו מאנשים אלו את מאפיין הרציונליות ומובילות אותם להצהיר הצהרות הדומות להזיות של אדם חולה הקודח מחום גבוה".

עמדתו של מאטיס אינה בהכרח ייחודית בקרב בכירי הממשל הנוכחי. בדיון שנערך בחודש שעבר בוועדת החוץ של בית הנבחרים על תקציב מחלקת המדינה לשנת 2018, אמר שר החוץ רקס טילרסון כי מדיניותו של ממשל טראמפ כלפי איראן כוללת תמיכה ב"שינוי משטר בדרכי שלום".