שר החוץ הגרמני: קטר שותפה אסטרטגית למאבק בטרור; קורא להסיר המצור מעליהשר החוץ של גרמניה, זיגמר גבריאל, קורא להסרת המצור מעל קטר.

במסיבת עיתונאים משותפת בגרמניה עם עמיתו הקטרי, מוחמד בן עבד א-רחמן א-ת'אני, מתח גבריאל ביקורת על הצעד בו נקטו מצרים ומדינות במפרץ נגד קטר, ואמר כי המצור אינו מקובל ויש להסירו.

השר הגרמני אמר כי ארצו והקהילה הבינלאומית מודאגות מאוד מהמשברים המתחוללים ברחבי המזה"ת, ואין להוסיף שמן למדורה. הוא ציין כי הסכנה האמיתית טמונה בארגון דאע"ש, ויש לשמור על לכידותה של החזית נגדו. לדבריו, קטר היא שותף אסטרטגי במאבק בטרור, "חלק חשוב מהקואליציה הבינלאומית למאבק בארגון דאע"ש, ואיננו רוצים להחליש קואליציה זו". לשם כך, אמר, יש להגביר את המאמצים הדיפלומטיים למציאת פתרון למשבר: "אנחנו משוכנעים שזה זמן הדיפלומטיה. עלינו לדבר האחד עם השני ועם שותפינו האמריקניים, אך מעל לכל – עם עמיתינו באזור. עלינו לנסות למצוא פתרונות, [ו]במיוחד להסיר את המצור הימי והאווירי".

גבריאל ציין כי לארצו יש יחסים הדוקים עם מדינות המפרץ, ויש לה אינטרס בפתרון הסכסוך בדרכי שלום. לדבריו, למצור על קטר יש השלכות על הכלכלה הגרמנית, בשל פעילותן של חברות גרמניות בקטר.

גבריאל הביע אופטימיות, כי המאמצים הדיפלומטיים שנעשים על ידי ארה"ב, כוויית, האיחוד האירופי וגרמניה ינטרלו את המשבר: "אסור לו להסתיים בהסלמות נוספות שכוללות אלימות".

שר החוץ של קטר אמר לעיתונאים, כי המצור שהוטל על קטר הינו עונש קולקטיבי. לדבריו, הצעדים הללו מהווים הפרה של המשפט הבינלאומי ושל החוק ההומניטרי, ותהיינה להם השלכות שליליות על אזור המפרץ. השר הקטרי טען כי המדינות שנקטו בצעדים אלו כנגד ארצו עושות מאמצים לצרף מדינות נוספות לחרם עליה. הוא הדגיש כי קטר דבקה באופציה של דיפלומטיה ודיאלוג לפתרון המשבר.

מוחמד בן עבד א-רחמן א-ת'אני התייחס בדבריו ל"רשימה השחורה" המשותפת שהוציאו סעודיה, מצרים, איחוד האמירויות ובחריין – רשימה הכוללת 59 אישים ו- 12 ארגונים הקשורים לקטר, שהוגדרו על ידן כתומכים בארגוני טרור ומממנים אותם.

בנוסף לשמות של אישים וארגונים קטריים, הרשימה כוללת 26 אישים בעלי אזרחות מצרית שלהם קשר לתנועת "האחים המוסלמים". כזכור, המדינות הערביות המחרימות את קטר דורשות ממנה לנתק את קשריה עם האח'ואן. בין השמות הבולטים: השייח' יוסף אל-קרדאווי, מנהיגה הרוחני של תנועת "האחים המוסלמים"; טארק א-זומר ועאסם עבד אל-מג'יד, שהורשעו בעבר במעורבות ברצח הנשיא המצרי המנוח אנואר א-סאדאת; ומוחמד שאוקי איסטמבולי, אחיו של ח'אלד איסטמבולי שביצע את הרצח.

הרשימה גם כוללת ששה ארגונים בחריינים הקשורים למאבק של השיעים בבחריין נגד בית המלוכה הסוני, ובהם "קואליציית צעירי מהפכת ה- 14 בפברואר" ו"בריגדות אל-אשתר".

שר החוץ הקטרי הגיב באומרו כי מדובר ברשימה שאין לה בסיס. הוא ציין כי לחלק מהשמות שמופיעים בה אין כל קשר לקטר, וחלקם אף לא ביקר בה מעולם.

מסיבת העיתונאים נערכה בעיירה הגרמנית וולפנבוטל (Wolfenbüttel) שבסקסוניה תחתית, בתוך ספריית הרצוג אוגוסט, הידועה באוסף הספרים העתיקים שלה. במהלך הסיור בספריה, גבריאל הראה לאורחו עותק מההוצאה הראשונה של המחזה "נתן החכם" (Nathan der Weise), פרי עטו של גוטהולד אפרים לסינג בן המאה ה- 18, המחזאי הגרמני החשוב של תקופת הנאורות. במחזהו "נתן החכם" הטיף לסינג לעקרונות של סובלנות ואחווה בין דתות, בייחוד בין הנצרות ליהדות. על פי המובא בחשבון הטוויטר של משרד החוץ הגרמני, גבריאל אמר כי עניינים של דת אינם צריכים להוות מקור לפילוג ומחלוקת.

("שפיגל"; "אל-ג'זירה"; "אל-ערבי אל-ג'דיד"; אל-ערביה"; thepeninsulaqatar; משרד החוץ הגרמני, טוויטר)

[תמונת הנושא: ספריית הרצוג אוגוסט, Friedrichsen, wikicommons, CC BY-SA 3.0]