שר החוץ העיראקי אל-ג'עפרי: קאסם סולימאני – יועץ בלבד

שר החוץ העיראקי איבראהים אל-ג'עפרי דיבר הערב בכנס של מכון ברוקינגס-קטר.

להלן כותרות העולות מדבריו ומתשובותיו לשאלות, כפי שהובאו בחשבון הטוויטר של המכון:

* אל-ג'עפרי מגדיר את אחד מעקרונות מדיניות החוץ העיראקית: עיראק צריכה להיות ביחסים טובים עם כל שש המדינות המקיפות אותה, וכך החלטנו לעשות.

פתוחים לכל המדינות (אל-ג'עפרי, מימין, עם שר החוץ האוסטרי סבסטיאן קורץ, פברואר 2015, Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres, flickr, CC BY 2.0)
פתוחים לכל המדינות (אל-ג'עפרי, מימין, עם שר החוץ האוסטרי סבסטיאן קורץ, פברואר 2015, Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres, flickr, CC BY 2.0)

* מהיום הראשון [לכינון הממשלה בראשות חיידר אל-עבאדי – בספטמבר 2014] הפגנו נוכחות בפוליטיקה האזורית.

* עקרון נוסף במדיניות החוץ – פתיחות: אנחנו רוצים להיות פתוחים לכל המדינות מבלי לפגוע ביחסים עם אחרות.

* עיראק מעריכה את כל המדינות שעומדות לידה במאבקה נגד הטרור הדאע"שי. אל-ג'עפרי מדגיש: זו לא רק המערכה של עיראק. היא נלחמת נגד הטרור מטעם העולם.

* הטרור הוא נגד כל האנשים השלווים. אסור לאף מדינה לחשוב שהיא בטוחה מולו. זו "הזדמנות שווה".

* לא יצרנו את הקואליציה הבינלאומית [נגד דאע"ש], אך הסכמנו לה. היא עוזרת.

* לטענת שר החוץ העיראקי, אין לעיראק מחסור באנשים: אנחנו מנצחים כעת בקרבות.

* ביקשנו יועצים (שיסייעו), אך אין כוחות זרים על אדמתנו. איראן וארה"ב מספקות עזרה, אך העיראקים הם שיזמו [בשטח]. אנחנו מקבלים עזרה לוגיסטית.

* ביחס לתפקיד שממלא קאסם סולימאני [מפקד כוח "קודס" של משמרות המהפכה האיראניים] בקרב על תכרית? הוא רק יועץ.

* יש בשטחנו כ- 3000 יועצים ממדינות שונות לצורך הלחימה בטרור. אל-ג'עפרי טוען, כי אינו יודע כמה יועצים איראניים נמצאים בשטח.

* המיליציות השיעיות של "הגיוס העממי" הינן חלק מהכוחות המזוינים העיראקיים. כל הפרה שהן מבצעות – אינה מקובלת. ישנם פשעים של יחידים מתוכן, אך זו לא מדיניות ממשלתית.

* אין "שיתוף פעולה רציני" עם סוריה מול דאע"ש. בעבר התבקשנו על ידי ארה"ב להעביר מסרים לסוריה על מתקפות נגד דאע"ש [בשטחה של סוריה]. כמו כן התבקשנו לפנות לסוריה שתימנע מהפצצת מחנה הפליטים הפלסטיני אל-ירמוכ – כדי להגן על אזרחים.

* שאלת ההסדר העתידי בסוריה: אנו בעד חירות העמים. יש סורים שלא רוצים את אל-אסד, יש כאלו שאוהבים אותו ורוצים שיישאר, לכן החלטנו שזה לא העסק שלנו לקבוע, וההחלטה היא בידי העם הסורי.

* תימן: אל-ג'עפרי מסביר את התנגדותה של עיראק למבצע "סופת הנחישות": אנו ככלל נגד מעורבות צבאית. קל לפתוח במלחמה, לא קל לסיימה. לכן לא הסכמנו למעורבות הצבאית בתימן של הקואליציה בראשות סעודיה. לא נסכים לכך מצידה של אף מדינה. אנו איננו עם אף צד.

* תימן: אנחנו לא רוצים שערבים יילחמו האחד בשני. מה שקורה בתימן הוא עניין פנים-תימני. בניגוד לארגון דאע"ש שאיננו תופעה עיראקית, החות'ים הם תנועה תימנית. אנחנו בעד פיוס פוליטי בין הצדדים.

* התנגדתי לפלישה האמריקאית לעיראק ב- 2003 והצעתי תוכנית בת 5 צעדים מול סדאם חוסיין. אובמה פעל נכון כאשר הורה על הנסיגה מעיראק.

* אל-ג'עפרי דוחה את הקביעה לפיה יש בעיראק פיצול על רקע עדתי בין סונים ושיעים: הממשלה מייצגת כעת את כל עיראק.