שר החוץ הפלסטיני מאיים: נתבע את בריטניה בגלל הצהרת בלפור

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי מזהיר את בריטניה כי הרשות הפלסטינית תגיש נגדה תביעה משפטית.

הרקע לדבריו של אל-מאלכי הוא זעמם של הפלסטינים על כוונתה של ממשלת בריטניה לציין בחודש הבא באירועים חגיגיים מלאת מאה שנה להצהרת בלפור. ב- 2 בנובמבר 1917 חתם שר החוץ הבריטי דאז, הלורד ארתור ג'יימס בלפור, על מכתב שנמסר ללורד ליונל וולטר רוטשילד, איש ההסתדרות הציונית בבריטניה, ובו הביע את תמיכתה של ממשלתו בהקמת "בית לאומי" ליהודים בארץ ישראל [במקור: establishment in Palestine of a national home for the Jewish people…]. ההחלטה אושרה בסוף אוקטובר 1917 בקבינט הבריטי וקיבלה תוקף בינלאומי כאשר נכללה במסמך המנדט על פלסטין שהעניק חבר הלאומים לבריטניה ב- 1922.

בכירים וארגונים פלסטיניים שונים דרשו בשנה האחרונה מבריטניה להתנצל על מתן ההצהרה, לתקן את "הטעות ההיסטורית" – כפי שהם מכנים את הצהרתו של בלפור – ולבטל את חגיגות ה- 100 למתן ההצהרה. יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מוביל את הקו הפלסטיני התקיף נגד בריטניה בנושא זה בהתבטאויות רבות בחודשים האחרונים. כך, למשל, בנאומו בעצרת האו"ם בספטמבר 2016, הוא קרא לבריטניה "לשאת באחריותה ההיסטורית, המשפטית, הפוליטית, החומרית והמוסרית לתוצאותיה של הצהרת [בלפור], כולל התנצלות לעם הפלסטיני על האסונות, הסבל והעוול שהצהרה זו יצרה, ולפעול לתיקונם של אסונות ותוצאות אלו. זה המעט שבריטניה יכולה לעשות". בנאומו בחודש שעבר מעל אותה בימה חזר אבו מאזן על דרישתו מבריטניה לתקן את "העוול ההיסטורי", כלשונו, שגרמה הצהרת בלפור לפלסטינים. הוא אף מתח ביקורת על הכוונה הבריטית לציין מלאת מאה שנה למתן ההצהרה, ודרש מבריטניה לפצות את הפלסטינים.

הלורד בלפור והצהרתו (wikicommons, public domain)
הלורד בלפור והצהרתו (wikicommons, public domain)

משרד החוץ הבריטי הבהיר כבר בחודש אפריל כי ממשלת בריטניה אינה מתכוונת להתנצל על מתן ההצהרה ההיסטורית: "אנחנו גאים על תפקידנו בהקמת מדינת ישראל". על פי המתוכנן, ראש הממשלה בנימין נתניהו יגיע ב- 1 בנובמבר ללונדון וייפגש עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. למחרת – מאה שנה בדיוק להצהרת בלפור – תיערך ארוחת ערב חגיגית בהשתתפותם לציון האירוע ההיסטורי.

עם התקרבות מועד הציון ההיסטורי של ה- 2 בנובמבר, מתגבר מפלס ההצהרות הפלסטיניות האנטי-בריטיות. כך, לדוגמה, בהצהרה לעיתונות שהוציא דובר הפת"ח אוסאמה קוואסמה בסוף השבוע שעבר (ב- 14 באוקטובר) מטעם ארגונו, נאמר כי באמצעות הצהרת בלפור גרמה בריטניה באופן ישיר לנכבה (האסון) של העם הפלסטיני, "לעקירתו, להרג ולטבח בו"; בכך – לדבריו – ביצעו הבריטים את "הפשע הנתעב ביותר נגד האנושות". קוואסמה קרא לממשלת בריטניה להתנצל בפני הפלסטינים, ו"לכפר ולו במעט על הפשע שלה באמצעות הכרה מיידית במדינת פלסטין ובירתה ירושלים…".

בראיון הבוקר ל"קול פלסטין" (סאות פלסטין), תחנת הרדיו הרשמית של הרשות הפלסטינית, אמר שר החוץ הפלסטיני אל-מאלכי כי נעשות הכנות להגשת תביעה משפטית נגד בריטניה, בדרישה ממנה "להשיב את זכויות עמנו ולתקן את טעותה ההיסטורית". אל-מאלכי הוסיף, כי במידה ובריטניה תתמיד בנחישותה לחגוג מלאת מאה שנה להצהרת בלפור – הנהגת הרשות תמשיך בהליכים המשפטיים, וזאת בהתאם להוראותיו של אבו מאזן.

גם חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) תרמה היום את חלקה להתבטאויות נגד הצהרת בלפור. בכינוס שנערך בטובאס – ואשר אורגן בשיתוף עם "אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה" ומשרד ההסברה הפלסטיני – אמרה זועבי: "אנחנו בעליה החוקיים של המולדת. הנכבה היא תוצר של הצהרת בלפור, שגירשה את הפלסטינים מאדמותיהם. זכות השיבה היא דרישה פלסטינית שאין לוותר עליה".