שר המשפטים המצרי א-זינד: אתפטר אם מורסי לא יוצא להורג

שר המשפטים של מצרים אחמד א-זינד התחייב שלשום ("אני נשבע באללה"), כי גזרי דין המוות שהוטלו על נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי ובכירים נוספים של "האחים המוסלמים" יוצאו לפועל לאחר מיצוי כל ההליכים המשפטיים בערכאות השונות. בראיון לתוכניתו של אחמד מוסא "על אחריותי", המשודרת בערוץ הטלוויזיה המצרי "סדא אל-בלד", אמר השר כי אם מורסי לא יוצא להורג – הוא יתפטר מתפקידו: "אנחנו לא מפחדים מאף אחד".

"לא מפחד מאף אחד": א-זינד (צילום מסך)
"לא מפחד מאף אחד": א-זינד (צילום מסך)

א-זינד מונה לתפקידו במאי 2015 – פסגתה של קריירה ארוכה, במהלכה מילא תפקידים שונים בתביעה הכללית ובסגל השיפוט של מצרים. הוא נודע כאחד מתומכיו המובהקים של הנשיא לשעבר חוסני מובארכ וכמתנגד חריף למשטר "האחים המוסלמים" בראשות מורסי.

בראיון הטלוויזיוני הנרחב, א-זינד הצדיק את המוניטין הציבורי שיצא לו כבעל לשון חדה וכיריב מר של האח'ואן. הוא שיבח את פועלם והקרבתם של אנשי הצבא והמשטרה שמתו למען המולדת המצרית במאבק נגד הטרור, ואמר כי הריגתם של ארבע מאות אלף טרוריסטים אין בה די כדי כדי לנקום את מותם של השהידים: "באופן אישי, האש שבליבי תכבה רק אם תמורת כל שהיד [ייהרגו] עשרת אלפים מהאח'ואן ומתומכיהם".

ועוד מפניני לשונו של א-זינד, שהתבטא כי אחמד סולימאן, שכיהן כשר המשפטים בתקופת שלטונו של מורסי, "עיסה את כפות רגליו" של מוחמד בדיע, "המדריך הכללי" של האח'ואן. הוא טען עוד, כי מורסי העז לשבת בנוכחותו של בדיע רק לאחר שקיבל ממנו אישור לכך.

א-זינד אמר, כי ישנם כמאה שופטים – ששמותיהם ייחשפו בקרוב – שיש להם קשר ל"אחים המוסלמים". הוא ציין, כי הוא כבול לחוקים שאינם מאפשרים לו להרחיק ממשרד המשפטים את כל הגורמים האח'ואניים הנמצאים בו.

א-זינד התייחס בראיון לטענות שעלו נגדו (עוד לפני מינויו לשר המשפטים) על מעורבותו בפרשת שחיתות אישית במסגרת תפקידו כנשיא מועדון השופטים (תפקידו הקודם, אותו מילא מאז 2009). הוא אמר כי מדובר בשמועות שהופצו על ידי האח'ואן ותומכיהם בשל עמדותיו הנחושות כלפיהם, ותקף גורמים בתקשורת שאימצו את "מסע השקרים", כהגדרתו.


דבריו של א-זינד עוררו תגובות גינוי רבות. כך, למשל, חבר מועצת השורא של "האחים המוסלמים" ג'מאל חשמת קרא להעמיד את א-זינד לדין בבית הדין הפלילי הבינלאומי.

מקור משפטי בצוות ההגנה של מורסי ובכירי אח'ואן אחרים תקף את דבריו של השר המצרי. בראיון לסוכנות הידיעות "אנאדולו", אמר המקור – שסירב לחשוף את שמו – כי מדובר בהסתה לרצח ובהצהרות הסותרות כל "חוקה, חוק או צדק".

עבד אל-מוגוד א-דרדירי, דובר ועדת יחסי החוץ של מפלגת "החירות והצדק" (הזרוע הפוליטית של האח'ואן במצרים, שהוצאה אל מחוק לחוק), אמר כי הדרישה אינה רק להביא לפיטוריו של א-זינד אלא להדיח את "משטר ההפיכה כולו… [ש]אינו מייחס חשיבות לצדק".

איימן נור, ראש מפלגת "מחר המהפכה" (ראד א-ת'ורה), אופוזיציונר המתגורר כיום מחוץ למצרים, "צייץ" בחשבון הטוויטר שלו כי א-זינד ביצע שלושה פשעים: השפעה על השופטים בתיקים משפטיים הנמצאים עדיין בשלבי דיון, הסתה להריגה שלא במסגרת החוק, והתערבותו כנציג הרשות המבצעת בעבודתה של הרשות השופטת. לדעת נור, א-זינד אינו יכול להישאר בתפקידו ועליו לעמוד לדין פלילי.

גמאל עיד, מנהל "הרשת הערבית למידע על זכויות אדם", קרא לפיטוריו של א-זינד. ב"ציוץ" בחשבון הטוויטר שלו, הוא הגדיר את דבריו של השר כהסתה לרצח וקרא להעמידו לדין.

נגד מוחמד מורסי תלויים ועומדים חמישה כתבי אישום, בחלקם כבר הורשע. בתיק המכונה "הפריצה לבתי הכלא" הוא נידון בשנה שעברה למוות לאחר שהורשע (יחד עם רבים נוספים) באחריות לניצול המהומות שהתחוללו במצרים בתחילת 2011 כדי לארגן פריצה לבתי כלא ובריחה המונית של אסירים – ובהם אנשי "האחים המוסלמים", חמאס וחזבאללה (מורסי עצמו שהה אז בכלא, והיה בין האסירים הבורחים). יישומם של גזרי הדין בתיק זה ובאחרים כפוף לדיון בערכאות ערעור.

("סדא אל-בלד"; "אנאדולו"; "אל-ג'זירה"; "א-תחריר")