שר התקשורת איוב קרא: מזמין את המופתי של סעודיה לבקר בישראל

בחודשים האחרונים (במיוחד מאז מסעו של דונלד טראמפ למזרח התיכון בחודש מאי) מתקבלים דיווחים על האפשרות לנורמליזציה בין ישראל לסעודיה – לפחות במישור הכלכלי. בכיר לשעבר במודיעין הסעודי –  הגנרל בדימוס אנואר עשקי – אף הצהיר בראיון עיתונאי כי סעודיה תהיה מוכנה לנרמל את היחסים עם ישראל באם זו תקבל את יוזמת השלום הערבית שהוצגה בשנת 2002 על ידי הממלכה, וכי מדינות העולם המוסלמי תלכנה בעקבות סעודיה.

שר התקשורת איוב קרא הלך צעד נוסף קדימה. ב"ציוץ" בחשבון הטוויטר האישי שלו שלשום, הוא הזמין את המופתי הכללי של סעודיה, השייח' עבד אל-עזיז בן עבדאללה אאל א-שייח', לבקר בישראל "ולהתקבל בכבוד", כהגדרתו.

הרקע להזמנה המפתיעה צוין ב"ציוץ" של קרא: הוא ציטט פתווה (פסק הלכה) חדשה שלטענתו הוצאה על ידי המופתי הסעודי, ובו יצא השייח' עבד אל-עזיז נגד מלחמה ורצח יהודים. המופתי – כך על פי קרא – אף הגדיר את החמאס כארגון הטרור הפוגע בפלסטינים וטען כי כל ההפגנות נגד ישראל בסוגיית מסגד אל-אקסא הינן דמגוגיה. לקינוח, השייח' קרא לשתף פעולה עם צה"ל כדי לחסל את החזבאללה.

המקור ממנו שאב קרא את הדיווח שלו על פסק ההלכה המרעיש – אינו ידוע. ככל שניתן היה לבדוק, המדיה הסעודית – הנוהגת לדווח בדרך שיגרה על התבטאויותיו ופסקיו של המופתי – לא מסרה ידיעה ברוח זו. כך שעד שיוכח אחרת (באמצעות מקורות סעודיים אמינים שידווחו עליהם) – יש להתייחס לכך בספקנות.

נציין, כי ידיעה על פסק הלכה של המופתי הסעודי עם מרכיבים דומים להפליא פורסמה בחודש יולי. המקור לידיעה היה באתר שיעי הפועל מעיראק, משם היא התגלגלה לאתר עיראקי נוסף ובהמשך לאתר אלג'יראי בשפה הצרפתית. גם במקרה ההוא, אמינותם של הדיווחים בכל הנוגע לפתווה הייתה מפוקפקת, ויש לייחסם למאבק התעמולה המתנהל ללא הרף בין הציר השיעי בראשות איראן והציר הסוני בראשות סעודיה.

ובחזרה להזמנה ששיגר קרא למופתי הסעודי לבוא לישראל: ההזמנה, וכן פסק ההלכה כביכול של איש הדת הבכיר של סעודיה שצוטט על ידי השר הישראלי, זכו לכותרות במדיה המזרח תיכונית, בעיקר באמצעי תקשורת אנטי-סעודיים ופרו-אח'ואניים – כדוגמת "אל-ג'זירה" והערוצים האח'ואניים "א-שרק" ו"מכמלין".

השייח' עבד אל-עזיז (צילום מסך, הטלוויזיה הסעודית)
השייח' עבד אל-עזיז (צילום מסך, הטלוויזיה הסעודית)