תהלוכת השיבה – מה מצפה לנו מחר ומה עומד מאחוריה? / אבו עלי

עוד לפני שיצאה לדרך תהלוכת השיבה, היא הישג פלסטיני בו מארגניו יכולים בהחלט להתגאות.

הסיבה העיקרית היא שתהלוכת השיבה הצליחה להחזיר את עזה ואת זכות השיבה לראש סדר העדיפויות התקשורתי, הצבאי והמדיני בישראל.

זאת ועוד: לאחר תקופה ארוכה שהפלסטינים רק מגיבים למה שקורה בזירה המדינית, וללא הצלחה מרובה, הם מצליחים ליטול לידיהם את המושכות וליזום אירוע מתמשך שמטריד את ישראל וגורם לה להיערכות משמעותית לקראת תרחיש אפשרי של צעידת המוני אזרחים לא חמושים לעבר שטחי ישראל תוך שהכל מתועד ומשודר לכל רחבי העולם.

אדגיש ואומר שחמאס בעזה אינה מעוניינת גם כעת בסבב לחימה מול ישראל, ואני משער שגם ישראל אינה חפצה בכך.

לעומת זאת לחמאס אין שום בעיה עם עימות עממי של אזרחים עזתיים, בהם נשים וילדים לא חמושים, עם חיילי צה"ל על הגדר. בעיקר מפני שתרחיש כזה יכול בעיקר לגרום למבוכה רבה לכוחות הביטחון הישראליים.

הגורמים בעזה חוזרים ומדגישים, ממש כמו אליבי שמוכן מראש, שהמפגינים מגיעים למחאה עממית בדרכי שלום כדי לציין את זכותם לשיבה לאדמות שנלקחו מהם, כאשר לצידם סעיף 11 בהחלטה 194 של האו"ם העוסק בשיבת הפליטים לאדמותיהם. יש כאן את כל המרכיבים הנחוצים מבחינת הפלסטינים כדי להשיג הזדהות בינלאומית רחבה, במיוחד בחלק המערב אירופאי של הגלובוס.

התקשורת הפלסטינית ערוכה לסיקור נרחב ומשמעותי של האירועים ולא משנה מי אשם או מה יקרה, ברגע שיושג צילום של ילד/אישה נפגעים מאש צה"לית – האפקט התקשורתי יהיה מיידי.

מעבר לכך מעודדים גורמי חמאס את תופעת המסתננים המתגברת, כפי שראינו בשבוע החולף ככל שהתקרבנו ליום הצעדה.

בסרטון המצורף כאן ניתן לראות תיעוד של שני נערים שהצליחו אתמול להגיע באין מפריע לאזור קרני להצית כלי חקלאי ומבנה ולשוב בשלום לרצועה.

הסרטון משודר ללא הרף ברשתות הפלסטיניות, תוך שמדגישים את העובדה שנערים עזתיים מצליחים להסתנן, לגרום לנזק לישראל, לתעד הכל ולשוב בשלום. שימו לב לפס הקול המעודד שהוצמד לסרטון. סרטונים כאלה, לצד הצלחות נוספות בהצתת כלי ההנדסה שבונים מכשול על הגדר מוקדם יותר השבוע, יגרמו בהחלט לנערים נוספים (גם כאלה שאינם מוכוונים באופן אישי על ידי חמאס), להגיע לנסות אף הם את מזלם ולצאת "גיבורי הכפר".

לאור זאת ניתן בהחלט להעריך כי תופעת המסתננים תתגבר בתקופה הקרובה כאשר כל הצלחה כזו מביכה מאוד את ישראל, דבר שהפלסטינים ישמחו לעשות, במיוחד לאור העובדה שפעולות כאלה לא יובילו לעימות צבאי עם ישראל.

אפשר לומר שהעזתיים וחמאס הצליחו ליצור כאן משוואה חדשה, מאוד נוחה מבחינתם, מבלי לסכן כמעט דבר, כאשר לישראל, לפי שעה, אין מענה מוצלח לתופעה המאתגרת כל כוח לוחם המאבטח גבול ארוך.

אני תקווה שהאירועים מחר יסתיימו בשקט וללא תקריות מיוחדות. כאמור אף אחד מהצדדים אינו רוצה להגיע למצב לחימה, אך יש כאן בהחלט פוטנציאל להגיע לסיטואציה מאוד לא נוחה מבחינתה של ישראל כאשר אזרחים פלסטינים יצליחו לחדור לתחומי ישראל או לחלופין ירי באזרחים פלסטינים יונצח במצלמות הרבות שיוצבו שם (החמאס ארגן wifi חינם לכולם בשטחי העימות), וישודר לכל העולם.

כאב ראש נוסף לכוחות הביטחון הישראליים הוא האפשרות שהמארגנים שדואגים להסעות מכל רחבי הרצועה לאזורי הגבול יצליחו לפתות עזתיים רבים להישאר באזורים אלו לאורך שבועות ארוכים. אחרי הכל יחולקו שם מזון חינם, מים, חשמל, אינטרנט ויש הפנינג שלם לכל המשפחה… בשביל העזתי הממוצע זה הרבה יותר ממה שיש לו בבית.

הופיע לראשונה בבלוג של אבו עלי, ומתפרסם כאן באישורו.