תוניסיה: נפתח משפטו של הנשיא לשעבר זין אל-עאבדין בן עלי / ד"ר יבגני קלאובר

מבוא

ביוני 2011 נשיא תוניסיה לשעבר, זין אל-עאבדין בן עלי, נשפט שלא בפניו בבית משפט בתוניסיה. השלטון התוניסאי הזמני האשים את בן עלי – שנמלט לערב הסעודית בעקבות מהפכת היסמין שפרצה נגדו בינואר 2011 – בשורה ארוכה של עבירות של שחיתות שלטונית, והעביר את התביעה לבית משפט צבאי, וכן במקביל לבית משפט אזרחי. בן עלי הודח מהשלטון וברח לגלות, וזאת לאחר 23 שנים תמימות בהן כיהן כנשיא. ב-21 ביוני 2011 גזר בית המשפט התוניסאי על בן עלי ואשתו לילה 35 שנות מאסר בגין גניבת סכומי עתק מכספי המדינה ובגין גילויי שחיתות רבים נוספים. שנה מאוחר יותר, ביוני 2012, נידון בן עלי – ושוב בהיעדרו – על ידי בית משפט צבאי לעשרים שנות מאסר, וזאת בגין הסתה לאלימות במהלך המהפכה שהתחוללה ב-2011. בימים אלה מתהווה מהלך היסטורי נדיר בתוניסיה: בית משפט לזכויות אדם החל בהליכים נגד בן עלי – צעד אינטגרלי משמעותי בתהליכי הדמוקרטיזציה של המדינה. בן עלי, ועמו 13 מאנשי משטרו, מואשמים ברצח של פעיל תנועת "א-נהדה" (Ennahda) האסלאמיסטית. מדובר בכאמל מאתמתי (Kamel Matmati) אשר נרצח על ידי המשטר בתחילת שנות ה-90. גם משפט זה מתקיים בהיעדרו של בן עלי, והוא מנוהל על ידי "ועדת האמת והכבוד" (IVD, The Truth and Dignity Commission) שהוקמה כארבע שנים לאחר נפילת משטרו של בן עלי וסייעה באיסוף התביעות נגד הדיקטטור.

ההאשמות נגד בן עלי

בן עלי (נאומו האחרון לאזרחי תוניסיה לפני בריחתו, ינואר 2011. צילום מסך, יוטיוב)
בן עלי (נאומו האחרון לאזרחי תוניסיה לפני בריחתו, ינואר 2011. צילום מסך, יוטיוב)

בתחילת 2013 התראיין בן עלי, לראשונה מאז נמלט מארצו ב-2011, וטען כי לא התכוון לנטוש את תוניסיה. בראיון לאתר החדשות בצרפתית Alter Info הצהיר בן עלי כי "נטש את המערכה" לאחר שהשתכנע כי חייו וחיי משפחתו בסכנה וכי אין לו כל דרך לערוב לביטחונם. באותו ראיון הוא הוסיף: "נהגתי כפי שהיה נוהג כל אב משפחה". שליטה לשעבר של תוניסיה דחה את הטענות לפיהן הוא פקד על שרי הפנים וההגנה לירות אש חיה על המפגינים: "אני נשבע בפני אללה ובפני העם התוניסאי כי לא הוריתי לירות על המפגינים. אני משוכנע כי שר הפנים ושר ההגנה שלי חפים מההאשמות". בן עלי הוסיף וציין, כי הוא מוכן להתייחס לכל ההאשמות בפני בית משפט עצמאי. הוא הבהיר כי הורה לכוחות להשתמש בנשק חם רק במקרים של "הגנה עצמית חוקית", עקב הדיווחים על תקיפות של תחנות משטרה ובסיסים של המשמר הלאומי על ידי "טרוריסטים".

מאז ברח בן עלי לסעודיה, פורסמו בתוניסיה דיווחים רבים על ההון שצברה משפחתו בעת 23 שנות שלטונו. "לה מונד" (Le Monde) הצרפתי דיווח ב-2011 כי אשתו של הנשיא המודח, לילה טרבלסי, לקחה עמה לסעודיה זהב בשווי עשרות מיליוני דולרים. לפני הגשת כתבי האישום, התביעה הכללית חקרה את נכסיהם של בן עלי ושל אשתו, בחשד כי גנבו כסף מקופת המדינה והסתירו אותו בחו"ל. ממשלת שוויץ התגייסה למאמץ של הממשל הזמני בתוניסיה והוציאה צו הקפאה למכלול נכסיה של משפחת בן עלי, ואף לא הותירה לה למשוך כסף מחשבונות הבנק שלה. יתירה מכך: שר המשפטים של תוניסיה ביקש מהאינטרפול, ארגון השיטור הבינלאומי, להוציא צווי מעצר לבן עלי ולזוגתו. בנוסף, שישה מאנשי המשמר הנשיאותי שאבטחו את בן עלי במהלך שלטונו, בהם מפקד המשמר עלי סריאטי, נעצרו בתוניסיה בחשד לעבירות של "קשירת קשר נגד הביטחון הלאומי והתססת אנשים אלה נגד אלה באמצעות כלי נשק". בן עלי נשפט לשתי תקופות של מאסר עולם בשל חלקו הנרחב בדיכוי ההפגנות נגדו, בהן נהרגו יותר מ-330 בני אדם.

בן עלי, מצידו, הגיש לבית משפט בתוניסיה תביעה, אליה צורפו כ-150 תיקים, בה דרש להשיב לו את רכושו המוחרם. בתיקים אלה ניתן למצוא את רשימת הנכסים שעמדו לרשות המשפחה בתקופת הדיקטטורה. בתיקים האלה ניתן למצוא "וילות, חלקות קרקע משובחות, חשבונות בנקים, חנויות, נתחים בתאגידים שבהם היה הנשיא שותף בעת כהונתו ונכסים שנרשמו על שם ילדיו".

האביב הערבי לא הסתיים

שבע שנים לאחר פרוץ האביב הערבי בתוניסיה, המדינה חוותה השנה גל מחאה נרחב המאיים על הישגיה. יש לזכור כי בשונה משכנותיה, תוניסיה לא נפלה לכאוס של האביב הערבי. בשנה שעברה יצאו מפגינים לרחובות על מנת להביע את מחאתם נגד הצעת חוק שנויה במחלוקת, שנועדה להביא לפיוס כלכלי בין האליטה הקודמת לבין המשטר הנוכחי. "חוק החנינה מעבירות שחיתות" (Corruption Amnesty Law) צפוי, במידה זו או אחרת, להעניק לאליטת העבר ויתור בגין העבירות הכלכליות שביצעה, ולהגיע עמה להסדר פוליטי. על פי הצעת החוק, המדינה תחזיר לעצמה חלק ניכר מנכסיהם של הנשיא לשעבר זין אל-עאבדין בן עלי כמו גם של מנהיגים אחרים, אשר שדדו את הקופה הציבורית במהלך 23 שנות שלטונו. לאחר שהכספים הנידונים יוחזרו לקופה ציבורית, המדינה תקל ואף תבטל חלק מן העונשים שהוטלו עליהם. הצעת החוק הבלתי פופולרית היא שהניעה כ-5,000 מפגינים לצאת במאי 2017 לשדרות חביב בורגיבה (Avenue Habib Bourguiba) שבעיר הבירה תוניס, שם הרימו שלטי מחאה עם כתובות "אומרים לא למחילה!" (No to Forgiveness). נשיא תוניסיה אל-באג'י קאיד א-סבסי פקד אז על כוחות המשטרה ועל הצבא להגיע למקום ולהתכונן להתמודדות מול תרחיש אלים. עם תחילת 2018, האינפלציה זינקה לשיא של שלוש שנים וחצי, מחירי המזון עולים מדי שנה ב-10%, ואנשים מתקשים "לסיים את החודש". לדעת הפרשנים, ההפגנות של 2018, שפרצו בשל מדיניות הצנע ויוקר המחיה, מאיימות לזעזע שוב את המדינה הצפון-אפריקנית.

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית

[תמונת הנושא: שדרות חביב בורגיבה, תוניס, תמונת ארכיון. נחלת הכלל]