תוניסיה: רחוב על שמו של מהנדס המל"טים של החמאס

אתרי רשת בתוניסיה מדווחים, כי עיריית "אל-עין" [Municipalité El Ain] – עיירה הנמצאת בפרברי העיר ספאקס, בה התגורר מוחמד א-זווארי, מהנדס המל"טים של חמאס, שנורה למוות ביום חמישי האחרון ליד ביתו – החליטה לקרוא על שמו את הרחוב בו התגורר.

בכיר בעיריה בשם ח'אלד מעלא מסר בהצהרה לתקשורת, כי גם הכיכר הגדולה בעיירה תיקרא על שמו של א-זווארי. הוא הוסיף, כי לקראת יום השנה למותו של א-זווארי יוצב פסל לזכרו – וזאת בתיאום עם בית הספר הלאומי למהנדסים בספאקס. הפסל יהיה בצורת של מל"ט או בצורה של צוללת.

האשטאג "הטייס של חמאס": א-זווארי (צילום מסך, טוויטר)
האשטאג "הטייס של חמאס": א-זווארי (צילום מסך, טוויטר)

הזרוע הצבאית של החמאס אישרה בשבת, כי א-זווארי היה בין האחראים על פרויקט ה"אבאביל" – המלט"ים של החמאס. גדודי "עז א-דין אל-קסאם" ציינו בהודעה רשמית, כי א-זווארי הצטרף אל הזרוע הצבאית החמאסית לפני עשר שנים, והאשימו את ישראל באחריות למותו. ההודעה הזהירה כי מדובר ב"מתקפה על ההתנגדות הפלסטינית", וכי דמו של א-זווארי "לא נשפך לשווא". גם בני משפחתו של המהנדס התוניסאי טענו כי "המוסד" הישראלי הוא שהתנקש בחייו של א-זווארי. בראיון ל"אל-ג'זירה" אישר אחיו של א-זווארי כי בנוסף לעיסוק בפרויקט המל"טים, אחיו עבד גם על פיתוחה של צוללת בשלט רחוק.

מנגד, הודעה רשמית שיצאה ביום ראשון מתוניסיה לא הזכירה במפורש את ישראל כאחראית למותו של א-זווארי, והסתפקה בהאשמה לפיה "גורמים זרים" מעורבים בחיסולו.

פעילים ברשתות החברתיות הגיבו על ההתנקשות בא-זווארי בהאשטאג בערבית שתרגומו "הטייס של חמאס" (טיאר חמאס), אליו צירפו תמונות שונות של א-זווארי במסגרת 'פעילותו המבצעית' כמפתח המל"טים החמאסיים.

(המדיה התוניסאית; "א-ריסאלה"; "אל-ג'זירה")