תוניסיה: תואר דוקטור לשם כבוד למהנדס המל"טים של החמאס – לאחר חיסולו

בית הספר הלאומי למהנדסים בעיר ספאקס שבתוניסיה החליט היום להעניק תואר דוקטור לשם כבוד למוחמד א-זווארי, מהנדס המל"טים של החמאס.

א-זווארי, שהתגורר בספאקס, הצטרף לשורות הזרוע הצבאית של החמאס לפני עשר שנים, והיה בין האחראים על פרויקט ה"אבאביל" – המלט"ים של החמאס. הוא נורה למוות ליד ביתו באמצע החודש שעבר; בני משפחתו וגדודי "עז א-דין אל-קסאם" האשימו את ישראל באחריות להתנקשות בחייו.

פעילים ברשתות החברתיות הגיבו על ההתנקשות בא-זווארי במסע רשתי תחת ההאשטאג "הטייס של חמאס" (טיאר חמאס), אליו צירפו תמונות שונות של א-זווארי במסגרת 'פעילותו המבצעית' כמפתח מל"טים.

א-זווארי (צילום מסך, טוויטר)
א-זווארי (צילום מסך, טוויטר)

במקביל למסע הזיכרון הרשתי, מתנהל בחודש האחרון מסע הנצחה לא-זווארי בתוניסיה וברצועת עזה. לאחר שבחודש שעבר החליטה העיריה במקום מגוריו לקרוא את הרחוב בו התגורר על שמו, נחנכה בשבוע שעבר כיכר על שמו של א-זווארי בדיר אל-בלח שבדרום הרצועה. מספר ימים קודם לכן, תושבי הכפר דיר רסאנה שמצפון-מערב לרמאללה נקטו ביוזמה דומה, והציבו שלטי רחוב על שמו של "השהיד המהנדס" א-זווארי. גם הזרוע הצבאית החמאסית לא נותרה מאחור, וחנכה בסוף החודש שעבר בעיר רפיח אנדרטה לזכרו של המהנדס התוניסאי.

היום, כאמור, החליט בית הספר הלאומי למהנדסים בספאקס להעניק לא-זווארי תואר דוקטור לשם כבוד, וזאת לאחר שנערך דיון פומבי בדוקטורט שלו [סרטון מצורף]. הדוקטורט עסק בפרויקט חדש עליו עבד א-זווארי: פיתוחו של אב-טיפוס לצוללת בשלט רחוק. תעודת הדוקטורט הוענקה לבני משפחתו של א-זווארי.

הענקת הדוקטורט הינה הפתיח לחמישה ימי זיכרון אותם מארגן בית הספר, בשיתוף עם מוסדות מקומיים נוספים, במלאת ארבעים יום למותו של א-זווארי. במהלך ימים אלו ייערכו אירועים שונים ברחבי העיר, שיכללו בין היתר: סמינרים ופורומים, יום פתוח" בסוגיה הפלסטינית, קריאת רחבת בית הספר למהנדסים על שמו של א-זווארי וערב אומנותי לזכרו.