איראן: אותות כבוד לאנשי צוות המו"מ לשיחות הגרעין

בטהראן נערך היום טקס, שנועד להביע הערכה לצוות המו"מ לשיחות הגרעין עם המעצמות ולחלוק כבוד למדעני הגרעין שנהרגו בשנים האחרונות ולבני משפחותיהם.

נשיא איראן חסן רוחאני העניק במהלך הטקס מדליות כבוד, הצטיינות ואומץ לחברים בצוות המו"מ הגרעיני: לשר החוץ מוחמד ג'ואד זריף, לשר ההגנה חוסיין דהקאן, לראש הארגון לאנרגיה אטומית עלי אכבר סאלחי ולפקידים נוספים. בני משפחותיהם של מדעני הגרעין קיבלו תשורות מידיו של הנשיא.

בנאומו בטקס שיבח רוחאני את המומחיות שהופגנה במו"מ על ידי חברי הצוות, ואמר כי ההסכם לא היה יוצא אל הפועל ללא יכולותיהם ואומץ ליבם. לדבריו, יש להעריך כיאות את כל מי ש"במאמצים מסביב לשעון" ובמסירות חסרת אנוכיות הגנו על כבודה של האומה האיראנית בזירות הבינלאומיות.

רוחאני העלה על נס את הגורמים שתרמו להשגת הסכם הגרעין וליישומו. הוא שיבח את העם האיראני על ההתנגדות וחוסר הפחד שגילה מול לחציהן של המעצמות, והבהיר את חשיבותה של אחדות האומה כגורם מפתח בהישג: "כל אימת שנשארנו ביחד – ניצחנו". רוחאני הביע הערכה להנחיות שנתן המנהיג העליון עלי ח'אמנאי לממשלה, והדגיש כי המסגרת המדויקת שהותוותה על ידי ח'אמנאי היא שהובילה לניצחון.

"מסביב לשעון": זריף, תמונת ארכיון (US Mission Geneva, Eric Bridiers, <a href="https://www.flickr.com/photos/us-mission/11035187623/" target="_blank">flickr</a>, <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/" target="_blank">CC BY-ND 2.0</a>)
"מסביב לשעון": זריף, תמונת ארכיון (US Mission Geneva, Eric Bridiers, flickr, CC BY-ND 2.0)

שר החוץ זריף אמר בטקס, כי "הערנות וההתנגדות" של העם האיראני "שיתקו את נשק הסנקציות ואילצו את המעצמות לכבד [את איראן]", ובכך סייעו לצוות המו"מ למלא את חובתו.

בדברו לעיתונאים בשולי הטקס, אמר זריף כי איראן תבחן "בתבונה" את "הצעדים של הצד השני [להסכם הגרעין], כדי לוודא כי הם אינם מנסים לחולל צרות" בנוגע ליישומו של ההסכם.

("ארנא"; tasnimnews)