בחריין: הרוג ומאות פצועים בפשיטה משטרתית על ביתו של מנהיג האופוזיציה השיעיתכוחות ביטחון בבחריין פשטו הבוקר על העיירה דיראז (מערבית לבירה מנאמה), מקום מגוריו של איש הדת השיעי עיסא קאסם.

השיעים בבחריין, המהווים רוב באוכלוסיית הממלכה, יצאו ב"אביב הערבי" של 2011 לרחובות בדרישה לשנות את שיטת הממשל למונרכיה חוקתית ולהופכה לייצוגית יותר, כך שיתאפשר להם לקבל יותר זכויות – פוליטיות ואחרות. משטר המיעוט הסוני בראשות בית המלוכה אאל ח'ליפה דיכא את ההפגנות, ונעזר לשם כך בכוחות שנשלחו על ידי סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות. אי השקט השיעי נמשך מאז "על אש קטנה" אך בלתי פוסקת – לטענת שלטונות בחריין, בעידוד ובסיוע איראני פעיל – והמשטר ממשיך לנקוט בצעדים חריפים נגד המחאה השיעית.

ביוני 2015 נידון עלי סלמאן, מזכ"ל אגודת "אל-ופאק" – תנועת האופוזיציה השיעית הגדולה במדינה – לארבע שנות מאסר. ביולי 2016 הוצאה התנועה אל מחוץ לחוק ונכסיה הוחרמו. חודש קודם לכן שללו השלטונות את אזרחותו של עיסא קאסם, הנחשב למנהיגה הרוחני של "אל-ופאק" ולמי שהוביל את המחאה ב- 2011, וזאת בטענה כי מילא תפקיד מרכזי בהצתת אלימות על רקע עדתי. תומכיו פתחו בשביתת שבת ליד ביתו בדיראז – במחאה ובהפגנה על שלילת אזרחותו, ומחשש שהשלטונות יגרשו אותו מתחומי בחריין. כוחות הביטחון הטילו סגר על העיירה, וחסמו את רוב הכניסות אליה.

בית משפט דן שלשום את קאסם לשנת מאסר על תנאי ולקנס כספי של 100 אלף דינר בחרייני (כ- 265 אלף דולר), והורה על החרמת נכסים השייכים לו (סכום הקרוב ל- שמונה מיליון ו- 700 אלף דולר, בנוסף לשני בתים שבבעלותו). קאסם הורשע בגיוס כספים בלתי חוקי ובמעורבות בהלבנת כספים. שני עוזריו נידונו לגזרי דין דומים. פסק הדין אינו סופי, ולמורשעים ניתנת האפשרות לערער עליו בערכאה גבוהה יותר.

מקורות מקומיים מסרו היום, כי עם כניסת כוחות המשטרה לדיראז המפגינים התעמתו עמם וזרקו עליהם אבנים. השוטרים מצדם השתמשו בגז מדמיע ובירי נשק חי לעבר המפגינים. הם פינו מחסומים שהוצבו במקום, ודחפורים הרסו את המבנים והציוד בכיכר שהיוותה את מרכזה של שביתת השבת. כוחות הביטחון פרצו לתוך ביתו של קאסם. סביב הבית נפרשה גדר תיל.

משרד הפנים הבחרייני הגדיר בהודעתו את האזור כמקלט למבוקשים שנמלטו מן החוק, ואמר כי הפשיטה נועדה "לשמור על הביטחון ועל הסדר הציבורי". לדבריו, במהלך העימותים המפגינים השליכו בקבוקי תבערה ומוטות ברזל לעבר השוטרים. קאסם עצמו לא נעצר, אבל משרד הפנים מסר במהלך היום כי 50 מבוקשים נעצרו במהלך הפשיטה, כולל "טרוריסטים ועבריינים מורשעים", שחלקם הסתתר בתוך הבית. בהודעה מעודכנת שיצאה בשעות הערב נמסר כי מספרם הכולל של העצורים הינו 286.

אנשי האופוזיציה בבחריין ופעילי זכויות אדם העלו במהלך היום לרשתות החברתיות תמונות וסרטוני וידיאו מזירת העימותים, הכוללים מראות קשים של מפגינים פצועים. מדיווחים שונים שנמסרו במהלך היום עלה, כי לפחות אחד מן המפגינים נהרג ומאות נפצעו, וכי גם בקרב השוטרים נרשמו מספר פצועים. בשעות הערב דיווחו מקורות מדיה בבחריין, כי מספרם של ההרוגים עלה לחמישה.

דוברים שיעיים ברחבי המזרח התיכון מיהרו להגיב על המתרחש בדיראז. דובר משרד החוץ האיראני בהראם קאסמי גינה את מתקפת הדמים שבוצעה כנגד מפגינים שלווים, כלשונו, ואמר כי האירוע הקשה מסבך את המצב המשברי השורר בבחריין. הוא הזהיר מפני פגיעה בקאסם, ואמר כי ממשלת בחריין תישא באחריות לתוצאות במידה ותתבצע תוקפנות כנגד איש הדת השיעי.

שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואז זריף – ב"ציוץ" בחשבון הטוויטר האישי שלו – כתב כי האירועים היום בבחריין הינם "התוצאה המוחשית הראשונה" של ביקורו של דונלד טראמפ בסעודיה – ובמילים של זריף: "ההתחנפות של נשיא ארה"ב לעריצים בריאד".

גם ארגון החזבאללה קושר בין ביקורו של טראמפ בסעודיה לבין האירועים היום בבחריין. בפגישה שנערכה שלשום בריאד בין הנשיא האמריקני לבין מלך בחריין חמד בן עיסא אאל ח'ליפה, אמר טראמפ לבן שיחו כי לא יאפשר עוד מתיחות ביחסים בין שתי המדינות. בהודעת הגינוי שפרסם החזבאללה נטען כי דבריו של טראמפ נתנו למשטר הבחרייני 'אור ירוק' לביצוע הפעולה בדיראז. הארגון השיעי-לבנוני מטיל את האחריות המלאה למתרחש בבחריין על "בעל ההחלטה האמיתי – המשטר הטרוריסטי של משפחת סעוד [בית המלוכה הסעודי]", ומזהיר כי "כל פגיעה בחייו, בשלומו או בכבודו" של קאסם תוביל בהמשך ל"אפשרויות שאף אחד לא יכול לצפות את סכנותיהן ותוצאותיהן".

(המדיה הבחריינית; "אל-ערבי אל-ג'דיד"; אתר משרד הפנים של בחריין; טוויטר; "אמנסטי"; washingtonpost; סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית "אירנא"; ערוץ החזבאללה "אל-מנאר")

[עודכן: 23:55]