היום לפני… 13 שנים

ב- 14 לאפריל 2002 נעצר מרואן ברגותי, ממנהיגי הפת"ח, על ידי ישראל. הוא הואשם במעורבות בטרור במהלך האינתיפאדה השנייה, אז הנהיג את הזרוע הצבאית של הפת"ח, ונידון על כך לחמישה מאסרי עולם.

עשרות חברי פרלמנט, בכירים פוליטיים וסטודנטים השתתפו היום בהפגנת סולידריות שהתקיימה ברמאללה מול בניין הפרלמנט הפלסטיני. ההפגנה התקיימה גם במסגרת הפעילויות לקראת "יום האסיר הפלסטיני" שיצוין מחרתיים. משתתפי ההפגנה נשאו את תמונותיהם של ברגותי וחברי פרלמנט הנמצאים בבתי הכלא בישראל ותבעו את שחרור האסירים.

אתר המדיה של הפת"ח-אירופה מפרסם היום ראיון ארוך למדי שנערך עם ברגותי, המרצה את עונשו בכלא "הדרים". על פי האתר, הראיון הגיע לידי "מועדון האסיר הפלסטיני".

בין היתר, ברגותי מותח בדבריו ביקורת על ההנהגה הפלסטינית והרשות שלא עשו מאמצים רציניים במהלך השנים כדי להביא לשחרורו: "זה לא היה בראש סדר העדיפויות אצלם, אני מקווה שזה ישתנה בעתיד".

תובעים את שחרורו (תמונת ארכיון CC BY-SA 3.0)
תובעים את שחרורו (תמונת ארכיון, BDalim. wikicommons. CC BY-SA 3.0)

ברגותי קורא להנהגת אש"ף והממשלה הפלסטינית להכין תוכנית חירום מיידית בנוגע למצב במחנה הפליטים הפלסטינים "אל-ירמוכ" שבדמשק, ולפעול בשיתוף פעולה עם הגורמים הערביים והבינלאומיים כדי להבטיח את חזרתם של כ- 20 אלף הפליטים תושבי המחנה אל הגדה המערבית ורצועת עזה.

ברגותי נשאל האם יציג מועמדותו לראשות הרשות הפלסטינית. הוא משיב, כי כאשר ייקבע מועד לבחירות הוא יקבל את ההחלטה "אשר תיענה לקריאת המולדת, החובה והרצון העממי".

(הטלוויזיה הפלסטינית; אתר המדיה של הפת"ח באירופה)