ירדן: בכיר אח'ואני שוחרר מהכלא

זכי בני ארשיד, סגן המדריך הכללי של תנועת "האחים המוסלמים" בירדן, שוחרר אמש בשעת לילה מאוחרת מבית הכלא מארכא שבעמאן, לאחר שסיים לרצות עונש מאסר שהוטל עליו.

בני ארשיד נעצר בנובמבר 2014, לאחר שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו פוסט ובו תקף בחריפות את ממשלת איחוד האמירויות – "נותנת החסות הראשונה לטרור", כהגדרתו, ה"עוסקת בצורות הנתעבות ביותר של דיכוי פוליטי ובהימורים פרעוניים בקזינו של האג'נדה הציונית". הוא האשים אותה בכך ש"הפעילות הנמרצת [שלה] בשירות התוכנית הציונית, הכנת הקרקע להריסת מסגד אל-אקסא על ידי בניית מסגד חלופי באחת משכונות ירושלים ופינוי המקום לבניית המקדש היהודי – מהוות איום על הביטחון הלאומי הערבי".

שוחרר: זכי בני ארשיד (צילום מסך, פייסבוק)
שוחרר: זכי בני ארשיד (צילום מסך, פייסבוק)

מתקפתו של בני ארשיד באה בעקבות פרסומה של רשימת ארגוני טרור על ידי איחוד האמירויות הערביות, בה נכללה גם תנועת "האחים המוסלמים" על זרועותיה השונות במזרח התיכון וברחבי העולם.

עוד נכתב בפוסט החריף, כי ממשלת האמירויות ממלאת את "תפקיד השוטר האמריקאי באזור", והיא מהווה בבחינת "תאים סרטניים בגופה של האומה הערבית". בני ארשיד סיכם את דבריו בכך ש"האג'נדה האמירותית סותרת את מטרות האומה הערבית" וקרא לסלק את איחוד האמירויות ממועצת שיתוף הפעולה המפרצי [GCC], מהליגה הערבית ומהארגון לשיתוף פעולה אסלאמי.

בני ארשיד הורשע בפגיעה ביחסיה של ירדן עם מדינה זרה, ונידון בפברואר 2015 לשנה וחצי מאסר.

"האחים המוסלמים" מתכוונים לערוך הבוקר קבלת פנים חגיגית לבני ארשיד בכניסה לביתו שבצפון עמאן. עם זאת, בכל הנוגע למצבה של התנועה אין לחבריה כל סיבה למסיבה: האח'ואן הירדנים והזרוע הפוליטית שלהם – מפלגת "חזית העבודה האסלאמית" (ג'בהת אל-עמל אל-אסלאמי) – עוברים בשנים האחרונות משברים וחילוקי דעות פנימיים, המאיימים על מידת הרלוונטיות שלהם במפה הפוליטית בירדן ואולי אף על עצם קיומם בצורתם הארגונית הנוכחית. התנועה ספגה סדרה של פרישות (והדחות), ואף הוקמה מולה תנועה מתחרה בעלת שם דומה (שקיבלה מהשלטונות רישיון לפעילותה) בראשותו של עבד אל-מג'יד א-ד'ניבאת. א-ד'ניבאת כיהן כמדריך הכללי של האח'ואן בין השנים 1994 ו- 2006, ונחשב למתון וליברלי יותר מהמדריך הכללי הנוכחי המאם סעיד (המכהן מאז 2008).

בשבוע שעבר (חמישי) הגיעה גם תורה של הזרוע הפוליטית לספוג זעזוע משמעותי במיוחד: למעלה מ- 300 מחברי המפלגה הודיעו על התפטרותם ממנה. רשימת המתפטרים כוללת שורה ארוכה של בכירים אח'ואניים בעבר ובהווה, כולל חברים במועצת השורא של התנועה, חברי פרלמנט לשעבר, מזכ"ל המפלגה לשעבר חמזה מנסור, ואף המדריך הכללי הקודם סאלם אל-פלאחאת. הפורשים משתייכים לקבוצה המכונה "יוזמת השותפות וההצלה", שהוקמה לפני כחודשיים. דוברה של הקבוצה ח'אלד חסנין אמר, כי מדובר בפעימה ראשונה של פרישה, שתלווה בשבועות הקרובים בפעימות נוספות.

(מקורות עזר: "א-סביל"; "א-שרק אל-אוסט"; בואבת אל-חרכאת אל-אסלאמיה)