כוויית החזירה הבוקר את שגרירה באיראן לכוויית סיטי

הכנת הקרקע לקראת ניתוק היחסים?

באופן לא בלתי צפוי, יש לומר, החזירה הבוקר כוויית את שגרירה באיראן הביתה. כך מסר מקור בכיר במשרד החוץ הכווייתי.

הרקע לצעד הכווייתי: ההתקפה על שגרירות סעודיה בטהראן ועל הקונסוליה הסעודית במשהד, הצתתן וגרימת ההרס בתוכן.

בעקבות סעודיה: כוויית סיטי, תמונת נוף (Mikael Lindmark, wikicommons,CC BY-SA 2.5 SE)
בעקבות סעודיה: כוויית סיטי, תמונת נוף (Mikael Lindmark, wikicommons,CC BY-SA 2.5 SE)

יו"ר האסיפה הלאומית (הפרלמנט) של כוויית מרזוק אל-גאנם אמר אתמול, כי הפריצה לתוך השגרירות הסעודית בטהראן הינה "הפרה בוטה" של התחייבות המדינות להגן על המשלחות הדיפלומטיות הנמצאות בהן ולערוב לשלמות אנשיהן. הוא הודיע, כי יכנס את הפרלמנט לדיון חירום לדון בהתפתחויות האחרונות באזור.

סוכנות הידיעות הכווייתית הרשמית כונ"א מדווחת, כי סגן שר החוץ של כוויית ח'אלד סלימאן אל-ג'אראללה נפגש הבוקר עם שגריר איראן בכוויית עלא רזא ענאיתי, ומסר לו מזכר מחאה רשמי על הפגיעה בנציגויות הסעודיות באיראן.

בהמשך להודעתה שלשום על ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם איראן, הודיעה אתמול סעודיה כי תפסיק את התנועה הימית והאווירית בין שתי המדינות ותנתק את קשריה המסחריים עם איראן.

שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר אמר את הדברים בראיון לסוכנות הידיעות "רויטרס", אך הבהיר כי עולי הרגל האיראנים למכה ומדינה יתקבלו בברכה בארצו.

אל-ג'ובייר אמר עוד, כי סעודיה לא יזמה את ההסלמה ביחסים אלא רק הגיבה למעשיה של איראן. הוא האשים את איראן בתכנון פיגועים בסעודיה ובמדינות אחרות במפרץ, ובכך ששלחה לוחמים למדינות ערביות אחרות – סוריה ולבנון.

בנוגע להוצאתו להורג של איש הדת הסעודי-שיעי נימר א-נימר – שיצרה את הרקע למשבר הנוכחי ביחסי שתי המדינות – אמר אל-ג'ובייר כי זו היתה זכותה של סעודיה, לאור מעורבותו של א-נימר בהסתה ובהקמת תאי טרור.

אל-ג'ובייר הוסיף, כי סעודיה צריכה לקבל שבחים ולא ביקורת על כך שהוציאה להורג עשרות אנשי "אל-קאעדה".

(אתר משרד החוץ הכווייתי; "א-ראי", כוויית; כונ"א; רויטרס)

[עודכן: 12:46]