לבנון: הוגש ערעור על גזר דינו הקל של השר לשעבר סמאחה

פרשת מישל סמאחה ממשיכה להסעיר את לבנון.

סמאחה, שר לשעבר ונאמנו המובהק של המשטר הסורי, נידון בשבוע שעבר לארבע וחצי שנות מאסר. הוא הורשע בהברחת חומרי נפץ מסוריה ללבנון במטרה לבצע פיגועי טרור במדינה ולחסל דמויות פוליטיקאים ואנשי דת, וזאת כדי להצית תבערה בין-עדתית. כתב אישום נוסף הוגש בפרשה כנגד ראש מנגנון המודיעין הלאומי בסוריה עלי ממלוכ (בהיעדרו), המואשם בכך שהיה שותף פעיל בתוכנית וסיפק את חומרי הנפץ.

סמאחה מצידו הודה במשפט בהכנסת המטענים והכסף ללבנון, אך הכחיש כי הם נועדו לביצוע התנקשויות. לדבריו, אדם בשם מילאד כפורי – שקיבל מידיו את המטענים – טמן לו פח והפליל אותו, תוך שיתוף פעולה עם המודיעין הלבנוני.

יועבר להאג? (סמאחה, צילום מסך - ארכיון)
יועבר להאג? (סמאחה, צילום מסך – ארכיון)

העונש הקל יחסית שהוטל על סמאחה גרר אחריו תרעומת רבה בציבוריות הלבנונית ובקרב פוליטיקאים, שדרשו את ביטולו. בין המגנים: שר המשפטים אשרף ריפי, שאמר כי הוא מכין הצעה להעברת כתב האישום נגד סמאחה לבית הדין המיוחד ללבנון [STL] או לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. לדבריו, נמצאו קווי דמיון בין חומרי הנפץ שהיו ברשותו של סמאחה לבין חומרי הנפץ בהם נעשה שימוש ביוני 2005 להתנקשות בחייהם של מתנגדי המשטר הסורי ג'ורג' חאווי (לשעבר מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית) והעיתונאי סמיר קסיר.

למחרת גזר הדין, התפרסמו בכלי תקשורת בלבנון (ובהם ערוץ MTV) הקלטות וידאו, ובהן סמאחה נראה מדבר עם כפורי על הפיגועים המתוכננים ומעביר לו את חומרי הנפץ וכן כסף עבור ביצועם. הוא אף קושר ישירות את עלי ממלוכ ואת נשיא סוריה בשאר אל-אסד כמי שנתנו את ההוראה לביצוע הפיגועים.

אתמול הגיש התובע הצבאי סאקר סאקר לבית הדין הצבאי לערעורים בקשה רשמית לביטול פסק הדין ולהחמרה בעונשו של סמאחה במסגרת משפט חוזר. במסגרת הערעור, מתבקש בית הדין לקבל כראיה את ההקלטות המפלילות את סמאחה.

בית הדין לערעורים אמור לתת בתוך כשבועיים את החלטתו בעניין.