קטר הודיעה על החזרת שגרירה מאיראן; ארדואן הביע תמיכה בסעודיה

קטר הודיעה הערב כי היא מחזירה את שגרירה באיראן הביתה, וזאת במחאה על המתקפות כנגד שגרירות סעודיה בטהראן והקונסוליה הסעודית במשהד.

קטר מצטרפת בכך לכוויית, שהחזירה אתמול את שגרירה לכוויית סיטי, ולמדינות נוספות במפרץ שנקטו בצעדי תמיכה בסעודיה. הממלכה הודיעה בתחילת השבוע על ניתוק יחסיה הדיפלומטיים עם איראן; בחריין הלכה שלשום בעקבותיה, ואיחוד האמירויות הערביות הורידה את דרג היחסים עם טהראן לרמת מיופי כוח והורתה על צמצום הנוכחות הדיפלומטית האיראנית במדינה.

ירדן הצטרפה היום לרשימת הגינויים המתארכת והולכת בעולם כנגד איראן. שגריר איראן בעמאן זומן למשרד החוץ, שם הושמע בפניו גינוי בכל הנוגע למתקפות על הנציגויות הסעודיות באיראן ולהתערבות האיראנית בענייניהן הפנימיים של מדינות ערב.

מטורקיה מגיעה היום התבטאות מעניינת של הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן, שהביע במשתמע תמיכה בסעודיה, אך גם ניצל את ההזדמנות (ולא באופן חריג, יש לומר) להשמיע מחאה נגד מדינות העולם.

במהלך פגישה שקיים בארמון הנשיאות עם פקידי ממשל מקומיים, מתח ארדואן ביקורת על איראן בשל הפגיעה האלימה בנציגויות הדיפלומטיות הסעודיות והעובדה שהן לא זכו להגנה הדרושה. הוא אמר, כי עונשי המוות שבוצעו בסוף השבוע בסעודיה הם עניין פנימי של הממלכה, וציין כי בניגוד לטורקיה – מדינות רבות טרם ביטלו את עונש המוות, ובהן איראן, ארה"ב, רוסיה וסין.

"עניין פנימי": ארדואן (ארכיון, נחלת הכלל)
"עניין פנימי": ארדואן (ארכיון, נחלת הכלל)

ארדואן תהה על הסערה המתחוללת באיראן וברחבי העולם בעקבות ההוצאה להורג של אסיר אחד, זאת לעומת השתיקה הארוכה של מנהיגי העולם נוכח ההרג הרב של מאות אלפי אנשים אותו מחולל נשיא סוריה "הרוצח אל-אסד" בארצו. הוא הוסיף והביע פליאה, מדוע העולם לא הביע התנגדות לגזרי דין המוות שהוטלו במצרים על יותר מאלף אנשי "האחים המוסלמים", ובתוכם הנשיא האח'ואני המודח מוחמד מורסי. טורקיה, כזכור, יצאה נגד הדחתו של מורסי בקיץ 2013, והיא מחשיבה את המשטר הנוכחי בראשות הנשיא א-סיסי כמשטר הפיכה בלתי לגיטימי.

ארדואן הזהיר בדבריו מפני השלכותיהם של הסכסוכים העדתיים הפוקדים את העולם המוסלמי, ואמר כי ידיים נסתרות הן העומדות מאחוריהם במטרה לסכסך בין המוסלמים.

התמיכה הטורקית בסעודיה עולה בקנה אחד עם ההתפתחות החיובית ביחסי שתי המדינות בעקבות הביקור הרשמי שערך ארדואן בממלכה בשבוע שעבר, במהלכו נפגש בין היתר עם המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז. בין הנושאים שנידונו בפגישתם היה המשבר בסוריה, שביחס לפתרונו מחזיקות שתי המדינות בעמדה משותפת, לפיה רק סילוקו של בשאר אל-אסד יוכל להביא לסיום המלחמה העקובה מדם. אחת התוצאות החשובות של הביקור מבחינת היחסים הבילטרליים בין ריאד ואנקרה היתה ההחלטה על הקמתה של מועצה לשיתוף פעולה אסטרטגי, אשר תסייע בקידום שיתוף הפעולה הצבאי והכלכלי בין שתי המדינות. בראשות המועצה יעמדו שרי החוץ, והיא תעסוק בענייני ביטחון וצבא, כלכלה ומסחר, אנרגיה והשקעות.

ובחזרה למשבר האיראני-סעודי: ראש ממשלת טורקיה אחמט דבוטאולו הצטרף אתמול לצרפת ולרוסיה, שכבר הביעו השבוע רצון לתווך במשבר בין סעודיה ואיראן. הוא קרא לשתי המדינות להשתמש בדיפלומטיה כדי להפחית את המתחים ביניהן, והוסיף כי טורקיה מוכנה להציע "עזרה קונסטרוקטיבית" בכדי להגיע לפתרון המשבר.

גם עיראק משמיעה קולות של מתווך, וזאת מתוך חשש שהתלהטותו של המתח הבין-עדתי במזרח התיכון עלולה להבעיר עוד יותר את היחסים בין תושביה השיעים והסונים של המדינה ותחבל במאמצי הלחימה בארגון דאע"ש. שר החוץ העיראקי איבראהים אל-ג'עפרי נפגש היום בטהראן עם עמיתו מוחמד ג'ואד זריף. במסיבת עיתונאים שקיימו השניים לאחר הפגישה, אמר אל-ג'עפרי כי עיראק מעוניינת למלא את תפקיד המתווך בין טהראן וריאד בניסיון למנוע את ההסלמה באזור. לדבריו, הקשרים הטובים שיש לארצו הן עם איראן והן עם מדינות ערב הם נקודת המוצא לרצון העיראקי לתווך בין הצדדים. אל-ג'עפרי הוסיף וגינה את הוצאתו להורג של א-נימר, ואמר כי כעת דרושים "מאמצים דיפלומטיים אינטנסיביים" כדי שהאזור לא ייגרר למצב מורכב עוד יותר.

זריף תקף במסיבת העיתונאים את סעודיה על הוצאתו להורג של א-נימר, שלדבריו אין כל אפשרות להצדיקה. הוא טען, כי א-נימר הקדיש את כל חייו כדי לקדם את האסלאם באמצעות דיאלוג ואינטראקציה. זריף אמר, כי סעודיה חייבת להפסיק את נסיונותיה הממושכים לסכל את המאמצים האיראניים להפחתת המתחים במזרח התיכון ומעבר לו. לדבריו, בשנתיים וחצי האחרונות סעודיה התנגדה לדיפלומטיה האיראנית, ו'יישרה קו' עם ישראל בהתנגדות להסכם הגרעין בין איראן והמעצמות.

זריף הדגיש, כי איראן גינתה את ההתקפה על הנציגויות הסעודיות במדינה, וכי היא ממשיכה לאמץ מדיניות של דיאלוג ואינטראקציה כדי לבלום את האיומים הנשקפים לאזור, כמו הטרור והקיצוניות.

(סוכנות הידיעות של קטר – QNA; סוכנות הידיעות הירדנית "פטרה"; todayzaman; "אנאדולו"; "אל-ערבי אל-ג'דיד"; "אל-מנאר"; TASNIM)