תימן אפופה עשן – ולא רק של פצצות

מסימני המלחמה בתימן: מאז תחילת הפעילות האווירית של הקואליציה בהובלת סעודיה נגד המורדים החות'ים (ב- 26 במרץ השנה), גדלה צריכת הסיגריות בתימן ב- 50%, וזאת למרות העלייה התלולה במחיר בשיעור של 100%.

את העלייה בצריכה יש לייחס ללחץ הנפשי הגובר בשל מצב המלחמה. כמו כן, רבים איבדו את מקום עבודתם ומעבירים את זמנם בשיגרת קפה וסיגריות.

העלייה במחיר מוסברת בגידול בביקוש לעומת הירידה בהיצע. יבוא הסיגריות הופסק בשל הסגר האווירי והימי המוטל על המדינה, וכן חלה פגיעה משמעותית בייצור המקומי: בתימן מפעל ממשלתי אחד לייצור סיגריות, ושני מפעלים פרטיים – אחד מהם, הנמצא בעדן, נסגר. המוכרים כמובן תורמים את חלקם לעליית המחיר, בנצלם את המצב כדי להפקיע מחירים.

"אל-ערבי אל-ג'דיד", המוסר את הידיעה בהסתמך על נתונים וראיונות מתוך תימן, מציין כי עליית המחירים מבטאת את המשכה של מגמה השוררת במדינה בשנים האחרונות. הוא מציין, כי תימן ממילא היא אחת מצרכניות הסיגריות הגדולות בעולם: על פי מחקר של ארגון הבריאות העולמי, בזירה הערבית היא נמצאת במקום השני במספר המעשנים – לאחר תוניסיה.

ועוד קצת מספרים: 85% מכלל הגברים התימנים מעשנים, 30.2% מקרב הנשים. 3.4 מיליון מעשנים ברחבי תימן ׁ(מתוך אוכלוסיה המוערכת בכ- 26 מיליון), כ- 29% מהם בגילאי 24-17. מחקר של התוכנית הלאומית למאבק בעישון מוסיף, כי 1.14% מקרב התלמידים והתלמידות בגילאי 15-13 שואפים עשן לריאותיהם.