"12 הנקודות" של ממשל טראמפ: איראן על הכוונת / פרופ' עוזי רבי

בנאום "12 הנקודות" של מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, הבהיר ממשל טראמפ כי איראן על הכוונת. לא רק שאלת הצנטריפוגות והעשרת האורניום על הפרק, אלא גם החתרנות האיראנית באזור, הבליסטיקה הטילית ואיומים ישירים על מדינות במזרח התיכון.

גם מרחוק ניתן לחוש במבוכה ובבלבול שפוקדים את ההנהגה האיראנית. חסן רוחאני הנשיא האיראני, ש"חוטף" מציבור איראני נרגן בשל הבטחות כלכליות חסרות כיסוי וגם ממשמרות המהפכה על "שנתן אמון באמריקאים", איבד עשתונות והשתלח כאחד האייתולות בטראמפ: "מי אתם שתגידו לנו מה לעשות?"

ובכן, זה השינוי. למגינת ליבה של ההנהגה האיראנית על כל אגפיה, היא נתקלת לראשונה בנשיא, שבניגוד לקודמו הנאיבי והרשלן, מזהה את איראן כבעיית הבעיות ולא כפתרון.

שאלות רבות מנקרות במוחה של ההנהגה האיראנית: עד כמה ירחיק לכת האדון טראמפ שקשה לצפות את מהלכיו, המשכה של המחאה הגוברת באיראן, אך יותר מודאגת ההנהגה האיראנית מהשימוש המחודש במוטיב 'שינוי המשטר' (regime change) בשיח הבינלאומי. כל אלה נורים כחץ שלוח למוחה הקודח של ההנהגה האיראנית.

לראשונה מזה זמן איראן חשה שמפתחות ההסלמה וההרגעה במזרח התיכון ניטלו מידיה. כרגע הם בידיו של אדם ששנת נשיאותו הראשונה החדירה שינוי מרענן למזרח התיכון. והכי מדאיג מבחינת האיראנים – הרקורד של טראמפ מוכיח עד עתה כי הוא "נאה דורש – נאה מקיים".

טראמפ (flickr, The White House, Joyce N. Boghosian, Public Domain)
טראמפ (flickr, The White House, Joyce N. Boghosian, Public Domain)
הופיע לראשונה בעמוד הפייסבוק של פרופ' עוזי רבי, ומתפרסם כאן באישורו