אבו מאזן ביקר בביתו של הנסיך הירדני עלי בעמאן

ביקור פיוס ליישוב ההדורים?

יו"ר הרשות הפלסטינית ביקר היום בביתו של הנסיך הירדני עלי בן חוסיין בעמאן בירת ירדן.

ביקורו של אבו מאזן התקיים על רקע המתיחות בין ירדן והרשות הפלסטינית, וזאת בעקבות כשלונו בהתמודדות מול ספ בלאטר על משרת נשיא התאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א. ההצבעה נערכה בסוף השבוע האחרון בשווייץ במהלך קונגרס פיפ"א.

בירדן האשימו את יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב על כך שבניגוד לציפיות לא הביע תמיכה פומבית בנסיך ואף הצביע לבלאטר. אתמול פורסם, כי שלטונות ירדן החליטו לאסור את כניסתו של רג'וב לממלכה.

בנוסף לתמונות מחויכות שיצאו מהביקור היום, הביעו שני האישים במהלכו את חוזקם של הקשרים בין ירדן ופלסטין ואת נחישות שתי ההנהגות להדקם. אבו מאזן אמר, כי ירדן עמדה תמיד לצידו של העם הפלסטיני, וכי הסוגיה הפלסטינית הינה סוגייתה הראשונה של ירדן.

את אבו מאזן ליוו בביקורו ראש מנגנון המודיעין הכללי הפלסטיני מאג'ד פרג' והשגריר הפלסטיני בירדן עטאללה ח'ירי.

חבר הוועדה המרכזית של פת"ח עזאם אל-אחמד מסר לאתר הירדני "אל-ראד", כי האווירה בפגישה היתה "חיובית מאוד, והיא משקפת את עומק יחסי האחווה בין שני העמים האחים". הוא הוסיף, כי ביקורו של אבו מאזן מביע את "האהבה והכבוד" לנסיך ולעם הירדני.

ג'יבריל רג'וב עצמו לא הגיע למפגש הפיוס. הוא ערך מסיבת עיתונאים באקדמיה על שם ג'וזף (ספ) בלאטר הממוקמת באל-בירה, בה הסביר מדוע משך את הדרישה הפלסטינית להצביע בקונגרס פיפ"א על סילוקה של ישראל מההתאחדות העולמית. החלטה זו גרמה לביקורת נוקבת נגדו במערכת הפוליטית ובציבוריות הפלסטינית.

רג'וב טען, כי מספר גורמים והתאחדויות כדורגל – ובהם רוסיה – יעצו לו שלא להעלות את הנושא להצבעה לפני שתוקם ועדה שתבדוק את יחסה של ישראל לספורט הפלסטיני. לדבריו, לא ניתן היה לנצח בהצבעה, היות ורוב התאחדויות הכדורגל הודיעו שיצביעו נגד החלטה שתכלול את סילוקה של ישראל: "כולם אמרו לי: אל תעמידו אותנו בניסיון".

נשאר בבית. ג'יבריל רג'וב (צילום מסך ארכיוני)
נשאר בבית. ג'יבריל רג'וב (צילום מסך ארכיוני)

רג'וב הוסיף, כי הסרת סעיף סילוקה של ישראל העניקה לפלסטינים רוב מוחלט לקבלת הצעת החלטה על הקמת ועדה שתבדוק את התנהגותה של ישראל כלפי הספורט והספורטאים הפלסטינים. הוא טען כי מדובר ב"אבן דרך היסטורית וחשובה" עבור הספורט הפלסטיני, וציין כי החלטה זו מאפשרת את המשך המאבק מול ישראל. הוא אמר, כי ידע שמדובר בהחלטה לא פופולרית מבחינה פנים-פלסטינית, אך זו החלטה נכונה, לאומית ואחראית והוא נושא באחריות המלאה אליה.

רג'וב התייחס גם לנושא הבחירות לנשיאות פיפ"א והכעס השורר ברחוב הירדני כלפיו. הוא הבהיר, כי הצביע עבור הנסיך עלי, אך הוסיף: "לו הייתי ירדני, הייתי כועס, וזכותם לכעוס".

בראיונות שהעניק אתמול לכלי תקשורת בירדן ובמצרים, האשים רג'וב את ישראל ואת הבכיר הפלסטיני מוחמד דחלאן כי הם העומדים מאחורי מסע השמועות לפיהן נתן את קולו לבלאטר. לדבריו, הוא נשבע "בכבודו הלאומי והצבאי" כי הצביע לנסיך הירדני.

(המדיה הירדנית; סוכנות הידיעות הפלסטינית ופ"א; אתרי הספורט של "וטן" ו"אל-אהראם"; vetogate; דוניא אל-וטן)