אבו מאזן: לא נולד ולא ייוולד הפלסטיני שיוותר על גרגר מאדמת ירושלים

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, קרא הערב לכינוסה של ועידה בינלאומית לשלום שתיתן חסות למו"מ עתידי ולתהליך השלום על בסיס פתרון שתי המדינות.

אבו מאזן אמר את הדברים בנאום במוקאטעה ברמאללה, במסגרת ועידת ירושלים האסלאמית הבינלאומית התשיעית שנפתחה היום.

בראשית דבריו התייחס יו"ר הרשות לאמירות לפיהן ירדן היא המדינה הפלסטינית ["המולדת החלופית"]: "לאלו המדברים על כך אני רוצה לומר: אנחנו בפלסטין ובירדן – עם אחד עם שתי מדינות. שימותו בזעמם" [ביטוי שמקורו בקוראן – סורת בית עמרם, הסורה השלישית].

את עיקר נאומו הקדיש אבו מאזן לסוגיית ירושלים, שלדבריו היא "בירת מדינת פלסטין – כך הייתה, כך היא עדיין וכך תישאר לנצח": "לפני 5,000 שנה בנו אבותינו היבוסים הכנענים את ירושלים כבירתה וקראו לה 'יבוס'… ובהמשך 'ירושלים' – כלומר, 'עיר השלום' בשפה הכנענית הקדומה. מאז, הנוכחות הערבית והפלסטינית בירושלים לא נפסקה, שהרי אנו צאצאי הכנענים…".

אבו מאזן התייחס בדבריו לעמדות שמביע ממשל טראמפ ביחס לסוגיה הפלסטינית ולמו"מ ליישוב הסכסוך בין ישראל לפלסטינים: "כאשר האמריקנים אמרו שירושלים היא מחוץ לשולחן המו"מ, שהפליטים הם מחוץ לשולחן, [כאשר] לא הכירו בחזון שתי המדינות, ואז הם מדברים על עסקת המאה. אני לא יודע מהי עסקת המאה כאשר הם הורידו סוגיות אלו מהשולחן! אנחנו, בכנות, לא מצפים מהם לשום דבר, ולא נקבל מהם דבר". יו"ר הרשות הוסיף, כי לאור עמדותיה הפרו-ישראליות של ארה"ב, היא אינה יכולה לשמש כמתווך, ועל כן יש צורך בתיווך בינלאומי באמצעות ועידה בינלאומית: "זה מה שדרשנו, וזה מה שיהיה, בעזרת אללה זו תהיה אחת ההחלטות החשובות בפסגה הערבית הקרובה" [שתתכנס בתחילת השבוע בריאד בירת סעודיה].

אבו מאזן, הערב ברמאללה (צילום מסך, הטלוויזיה הפלסטינית)
אבו מאזן, הערב ברמאללה (צילום מסך, הטלוויזיה הפלסטינית)

אבו מאזן הביע תמיהה מדוע הקונגרס האמריקני מחשיב את אש"ף לארגון טרור: "[הרי] אנו נלחמים בטרור יותר מכל מדינה אחרת בעולם. חתמנו על 83 פרוטוקולים עם 83 מדינות למלחמה בטרור, והקונגרס מכנה אותנו טרוריסטים? אנו דורשים מהממשל האמריקני להבהיר זאת…".

בסיום נאומו הבהיר אבו מאזן: "לא נולד עדיין – ולא ייוולד לעולם – הפלסטיני, הערבי, המוסלמי או הנוצרי שיוכל לשאת ולתת על ירושלים, לוותר על גרגיר אחד מאדמתה או לזלזל בערכה ובמעמדה הדתיים וההיסטוריים. אין משמעות לפלסטין ללא ירושלים, ואין משמעות לירושלים ללא המקומות הקדושים שלה, האסלאמיים והנוצריים…".

(הטלוויזיה הפלסטינית; סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופ"א)