אבו מרזוק: הרגיעה עם ישראל עדיין לא גובשה בכתב

חבר הלשכה המדינית של החמאס מוסא אבו מרזוק אומר, כי עד כה לא גובשו רעיונות כתובים בנוגע להגעה להסכם רגיעה עם ישראל ברצועת עזה.

אבו מרזוק אמר את הדברים בראיון נרחב לאתר החמאס, שפורסם אתמול. לדבריו, המשוואה העומדת על הפרק במו"מ זה ברורה: הפסקת אש תמורת פתרון בעיותיה של הרצועה. אבו מרזוק דחה את ההאשמות המועלות מצד אנשי הפת"ח, לפיהן החמאס פועל באמצעות המו"מ לרגיעה להפרדתה של עזה מהגדה המערבית. לדבריו, מדובר בטענות שווא: עזה היא חלק מפלסטין, כל הצעה לרגיעה שתועלה תידון במסגרת לאומית, וכל תוצאה שתושג במו"מ לא תפגע באחדות הגאוגרפית בינה ובין הגדה המערבית.

ארוכה הדרך לרגיעה? (שכונת א-שג'אעיה בעזה, אוגוסט 2014. Boris Niehaus, wikicommons, CC BY-SA 4.0)
ארוכה הדרך לרגיעה? (שכונת א-שג'אעיה בעזה, אוגוסט 2014. Boris Niehaus, wikicommons, CC BY-SA 4.0)

אבו מרזוק חזר על עמדת החמאס, לפיה לפני כל תחילת מו"מ לחילופי שבויים על ישראל לשחרר תחילה את כל אלו מבין משוחררי עסקת שליט שנעצרו על ידה מחדש.

בהתייחסו למשבר הפוליטי הפנים-פלסטיני, אמר אבו מרזוק כי השינוי שביצע לאחרונה ראש ממשלת ההסכמה הלאומית ראמי אל-חמדאללה בהרכב ממשלתו הינו צעד חד-צדדי, ולכן החמאס אינו מכיר במינויים החדשים ולא ישתף פעולה עם חמשת השרים החדשים. בכיר החמאס הבהיר, כי למרות שאל-חמדאללה מונה לראש ממשלה בהסכמה לאומית הוא נכשל בתפקידו, וישנו קונצנזוס לאומי בדבר החלפתו והקמת ממשלת אחדות לאומית.

אבו מרזוק הוסיף, בהקשר זה, כי הפיוס הפנים-פלסטיני הינו בבחינת "הכרח לאומי" הנדרש להשגת מטרותיו של העם הפלסטיני. עם זאת, "הפיוס אין משמעו הליכה לתוכנית המשרתת את הכיבוש, מקדשת את ההתנחלות ומייהדת את ירושלים. אנחנו תומכים בפיוס המשרת את עמנו וסוגייתו הלאומית, ובפרט שיבת העם לאדמה, שיבת האדמה לבעליה ושמירה על המקומות הקדושים שלנו".

בנוגע ליחסי החמאס עם מצרים ותפקידה של מצרים כנותנת החסות למו"מ העקיף עם ישראל, אמר אבו מרזוק כי ההאשמות המצריות כלפי החמאס (בנוגע למעורבותו בענייניה של מצרים) והכנסתו לרשימת ארגוני הטרור במצרים עיכבו את תהליך המו"מ. עם זאת, הוסיף, לאחר שהוסר שמו של החמאס מרשימה זו, ולאחר שהתקשורת המצרית פסקה מלהטיח האשמות שווא בחמאס, היחסים בין הצדדים נמצאים בתהליך של שיפור: "אנו בפני דף חדש ביחסים הרצויים". הוא הדגיש, כי פתיחת מעבר רפיח נמצאת במרכזם של יחסים אלו.

ובנושא נוסף: אבו מרזוק טען, כי ביקורה לאחרונה של משלחת החמאס בסעודיה השיג את המטרות לשמן הוא התקיים (יצוין, בהקשר זה, כי בניגוד להתבטאויות של אנשי החמאס על פריצת דרך ביחסים עם סעודיה, שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר טען מספר ימים לאחר הביקור – בהתבטאות פומבית – כי כלל לא מדובר בביקור רשמי, וכי לא חל שינוי בעמדת הממלכה כלפי החמאס).

הבכיר החמאסי אמר עוד, כי הנהגת התנועה מחכה להזמנה רוסית רשמית להגיע למוסקבה, וזאת לאחר הפגישה שהתקיימה (שלשום) בדוחה בירת קטר בין משלחת התנועה בראשות ח'אלד משעל ובין שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב.

(מקור: אתר החמאס)