אובאמה וטראמפ – מצא את ההבדלים / פרופ' עוזי רבי

מהר מהצפוי חושפת ההיסטוריה את כשליו האופרטיביים, הלוגיים והמוסריים של ממשל אובאמה. אם נכונות (אף מקצתן של) העובדות שפרסם המגזין "פוליטיקו" בתחקיריו אודות "מיזם קסנדרה", הרי ברק אובאמה ואנשי ממשלו ראויים לביקורת בוטה ונחרצת בשל רשלנות מחרידה, שלא לומר עליבות והעדר שמץ של מוסריות.

"מיזם קסנדרה" נוהל בשיטתיות על ידי הרשות למלחמה בסמים (DEA) במשך עשור שנים ועיקרו היה בחשיפת רשתות פשע והברחת סמים, שמפירותיהן ניזון ארגון החזבאללה במשך עשרות בשנים. במסגרת "קסנדרה" נאספו ראיות מפלילות כנגד אנשי קשר ופעילים בשירות החזבאללה, והשלמת המאמץ הייתה מנחיתה קרוב לוודאי מכה אנושה על השדרה הלוגיסטית והמבצעית של ארגון החזבאללה ועל סינדיקאט הפשע הגלובלי הפועל בעבורו. אלא ש"מיזם קסנדרה" קיבל "כתף קרה" מדרגים בכירים בממשל אובמה ועד מהרה נבלם בשיטתיות.

מדוע? הרי מדובר כאן בפעילות, שבמסגרתה הוחדרו לארה"ב מרבצי קוקאין אדירים, ושמאחוריה עמדה רשת אימתנית להלבנת הכספים המגויסים בסחר הסמים. מדוע אפוא להוריד לטמיון מאמץ כה חשוב שנמשך עשר שנים? דיוויד אשר, מיוזמי "קסנדרה", מצוטט בתחקיר כמי שטוען שאנשי ממשל אובאמה הערימו קשיים מכל עבר, וככל שארה"ב התקרבה לסגירת הסכם הגרעין מול איראן, כך נעשה יותר ויותר קשה לנהל חקירות נגד חיזבאללה.

נפל האסימון? ברור. כל התקדמות ב"קסנדרה" עלולה הייתה לפגוע בהתקדמות המגעים מול איראן על הסכם הגרעין. הרדיפה האובססיבית אחר חתימה על הסכם עם איראן (הסכם שככל שמתרחקים מחתימתו מבינים שאין הוא שווה את הנייר שעליו נחתם) סימאה את עיניו של הנשיא אובאמה, כך שאבחנתו בין טוב לרע ובין טפל לעיקר סבלה מליקויים בולטים.

וכך באה ההיסטוריה (אף מוקדם מהרגיל) חשבון עם הנשיא האמריקאי ברק אובאמה, שרוממות הצדק האוניברסאלי נישאה בפיו אלי-כל ושעל חזהו עדיין מתנוסס בגאווה פרס נובל. ליקוי המאורות שלקה בו האזרח מספר אחד בעולם התבטא גם בסדר עדיפויות כושל בהתנהלותו המזרח תיכונית.

המעניין הוא שכל זה מתפרסם במקביל להכרזה על "דוקטרינת טראמפ", שאפשר להכביר מלים עליה ועל האיש שמאחוריה. אך בהקשר המזרח תיכוני קובעת הדוקטרינה ללא כחל וסרק ובלא ניסוחים ליברליים מעורפלים כי ישראל איננה הבעיה במזרח התיכון, אלא הרפובליקה האסלאמית של איראן ושלל ארגוני טרור אסלאמי קיצוני שהכריזו מלחמה על הציביליזציה האנושית. כמה פשוט, כמה נכון.

ברק אובמה (תמונת ארכיון, Pete Souza, Obama White House, flickr, public domain)
ברק אובמה (תמונת ארכיון, Pete Souza, Obama White House, flickr, public domain)
הופיע לראשונה בעמוד הפייסבוק של פרופ' עוזי רבי, ומתפרסם כאן באישורו