איסטנבול, טורקיה: צעדה במלאת שבע שנים למשט המרמרהבאיסטנבול נערכה אתמול צעדה במלאת שבע שנים למשט ה"מרמרה".

במאי 2010 יצאה ספינת "המאווי מרמרה", עם אוניות נוספות, מטורקיה לעבר עזה במסגרת "משט החירות", שמטרתו המוצהרת הייתה לפרוץ את הסגר על הרצועה. כוחות צבא ישראליים, שפעלו לעצור את הספינה בלב ים, נתקלו בהתנגדות אלימה; המשט הסתיים בתשעה הרוגים מבין נוסעי הספינה, בנוסף לפצועים בשני צידי המתרס. כתוצאה מאירועי המשט, היחסים בין טורקיה וישראל שותקו למספר שנים: טורקיה דרשה התנצלות ישראלית, תשלום פיצויים למשפחות ההרוגים והסרת הסגר על רצועת עזה. בקיץ שעבר חתמו שתי המדינות על הסכם פיוס לנירמול היחסים ביניהן, ובדצמבר 2016 הגישו שגרירים חדשים מטעמן את כתבי האמנה לנשיאי טורקיה וישראל.

אחד המארגנים המרכזיים של המשט היה ה- IHH – "הקרן לזכויות אדם, לחירויות ולסיוע הומניטרי" – ארגון טורקי לא-ממשלתי בעל אוריינטציה אסלאמיסטית ואנטי-מערבית, המקורב למשטר באנקרה. הארגון – הפעיל בתחומים של רווחה וסיוע הומניטרי – ידוע בקו האנטי-ישראלי הנוקשה, לעיתים אנטישמי, שהוא מוביל ובקשר שלו עם ארגוני טרור אסלאמיסטיים. בין היתר הוא תומך בארגון החמאס ומסייע לזרוע הצבאית שלו. הארגון הוגדר במספר מדינות כארגון טרור (בין היתר, בישראל ובגרמניה) והוצא בהן אל מחוץ לחוק.

(מודעת הצעדה - מתוך אתר ה- IHH)
(מודעת הצעדה – מתוך אתר ה- IHH)

הצעדה באיסטנבול, שנערכה לפנות ערב לפני סעודת האיפטאר (הארוחה השוברת את צום הרמדאן), אורגנה על ידי ה- IHH תחת הכותרת "ירושלים חופשית". לדברי המארגנים, הצעדה נועדה להבהיר שוב את העמידה לצדם של הפלסטינים מול "העריצות הישראלית הנמשכת מזה עשורים", וכן להביע תמיכה בסוגיית ירושלים ומסגד אל-אקסא.

על פי נתוני ה- IHH, אלפי בני אדם השתתפו בצעדה. בדברים שנשא בפני הנאספים, טען יו"ר הארגון הטורקי בולנט ילדרים כי בעוד ממשלת טורקיה מילאה את כל התחייבותיה, ישראל לא עשתה זאת. הוא האשים כי ישראל חופרת מזה שנים תחת יסודותיו של מסגד אל-אקסא ומונעת את השמעת קולות המואזין בירושלים, וקרא למוסלמים להתעורר.

בנוסף לדגלי טורקיה ופלסטין ושלטים עם תמונותיהם של אנשי ה- IHH שנהרגו במהלך ההשתלטות על ה"מרמרה", ניתן היה להבחין בצעדה בתמונתו של מייסד החמאס אחמד יאסין.

במהלך ההתכנסות נוגן ברקע השיר "הכו בעריצים" [ZALİMLERE VUR] – הלהיט של הלהקה הטורקית Yürüyüş ["הצעדה"].

הלהיט, המושמע לעיתים קרובות בהתכנסויות אנטי-ישראליות ואנטי-מערביות, פורסם במסגרת "חירות" [Hurriyya] – אלבומה השלישי של הלהקה, שיצא ב- 2013 בהשפעת אירועי "האביב הערבי" והמלחמה בסוריה. מלות הפזמון של השיר: "הכו בציונות, הכו באימפריאליזם, הכו בדיקטטורים, הכו בעריצים".

(האתר וחשבון הטוויטר של ה- IHH)