איראן: ארבעה תיירים סעודים מתו כתוצאה מהרעלה

33 תיירים סעודים שהגיעו לעיר משהד (צפון מזרח איראן) כדי לעלות לרגל לקברו של עלי א-רידא – האימאם השמיני של השיעה התרי-עשרית – אושפזו אתמול בבוקר בבית חולים בעיר לאחר שחשו ברע. ארבעה ילדים מתוך הקבוצה מתו, למרות נסיונות להצילם.

שר הבריאות האיראני חסן האשמי מסר, כי התיירים הסעודים לקו בהרעלה כתוצאה משאיפת חומרי הדברה בחדרי בית המלון במשהד בו שהו. הוא מסר, כי החולים קיבלו טיפול מיידי והולם. האשמי הוסיף וקרא להענשת האחראים לאירוע.

מנהל בית החולים בו אושפזו התיירים, עבדאללה אל-בהראמי, מסר כי התיירים הסעודים מקבלים טיפול רפואי מלא והם במצב בריאותי משביע רצון.

יו"ר הארגון האיראני למזון ותרופות, רסול דינאר ונד, אמר היום לעיתונאים כי מחקירה ראשונית עולה כי החומר בו נעשה שימוש בחדרי בית המלון לצורכי הדברה אינו מורשה למטרה זו. הוא הוסיף, כי הבדיקה עדיין נמשכת.

סוכנות הידיעות האיראנית "ארנא" מדווחת, כי חמישה אנשים נעצרו בקשר לאירוע. כך מסר דובר מערכת המשפט באיראן, רלאם חוסיין מחסני אג'אי, שהדגיש כי עדיין לא ברור אם מדובר בהרעלה מכוונת בעלת אופי פלילי, וכי הבדיקה נמשכת.

מ"מ הקונסול הסעודי באיראן, עבדאללה יחיא אל-חמראני, דיווח היום כי מצבם של המאושפזים יציב, והם אמורים להשתחרר במהלך היום או מחר. הוא מסר, כי בני המשפחות של הילדים שמצאו את מותם החליטו לקוברם במשהד. הוא הוסיף, כי הקונסוליה הסעודית נמצאת בקשר מתמשך עם השלטונות באיראן במטרה לעקוב אחרי החקירה המתנהלת בנוגע לאירוע הקשה.

("ארנא"; "פארס"; "א-שרק", סעודיה)

עלייה לרגל שנגמרה רע. מסגד וקבר האימאם עלי א-רידא במשהד (צילום: Iahsan, wikicommons, CC BY-SA 3.0)
עלייה לרגל שנגמרה רע. מסגד וקבר האימאם עלי א-רידא במשהד (צילום: Iahsan, wikicommons, CC BY-SA 3.0)