איראן: ארה"ב היא האיום האמיתי לביטחון וליציבות במזרח התיכון

דובר משרד החוץ של איראן, בהראם קאסמי, אומר כי האיום הרציני והאמיתי לביטחונו, יציבותו ופיתוחו של המזרח התיכון טמון בהתערבותה של ארה"ב בענייניהן של מדינות האזור שנועדה לערער את ביטחונן.

קאסמי אמר את הדברים בתגובה לדבריה (אתמול) של דוברת מחלקת המדינה האמריקנית הת'ר נוירט. הדוברת האמריקנית אמרה, כי למרות שאיראן עומדת בתנאיו של הסכם הגרעין, היא מפרה את רוחו של ההסכם. נוירט הוסיפה, כי איראן נותרה אחד האיומים המסוכנים ביותר לארה"ב וליציבותו של המזרח התיכון.

דובר משרד החוץ האיראני גינה היום את דבריה של נוירט ואמר כי מדובר בטענות מופרכות ואבסורדיות. הוא האשים כי במהלך השנתיים שחלפו מאז הושג הסכם הגרעין, ארה"ב – בצעדיה, בהחלטותיה ובמדיניותה יוצרת המתיחות – פעלה בניגוד להתחייבות שקיבלה על עצמה ליישם את ההסכם בהצלחה ועם רצון טוב.

קאסמי (tasnim, CC BY 4.0)
קאסמי (tasnim, CC BY 4.0)

על פי דבריו של קאסמי, איראן – בהיותה המדינה הקדומה והוותיקה ביותר באזור – מאמינה כי הפיתוח והרווחה של העמים המוסלמיים יושגו אך ורק באמצעות כינון שלום וביטחון ללא התערבותם של כוחות זרים. הדובר האיראני הוסיף כי איראן בוודאי דואגת לביטחון האזור ויציבותו יותר מאשר ארה"ב, שלמרות שהיא רחוקה ממנו אלפי קילומטרים היא "מנסה להתערב ולערער את הביטחון [בו] ולהשפיע על המשוואות האזוריות בהתאם למטרותיה ואינטרסיה האסטרטגיים".

למרות פרסומים, לפיהם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ היה קרוב השבוע לקבל החלטה על ביטולו של הסכם הגרעין, הממשל האמריקני אישר לבסוף (שלשום) כי איראן עומדת בתנאיו של ההסכם (כפי שנדרש ממנו, בהתאם לחוק בארה"ב, לעשות זאת בכל 90 יום). עם זאת, הממשל הוסיף כי איראן מפרה את רוח ההסכם. בהמשך לכך, הודיע הממשל אתמול על הטלת סנקציות כלכליות נוספות על איראן, וזאת בשל תכנית הטילים שהיא ממשיכה בפיתוחה ועל רקע תרומתה למתיחות במזרח התיכון.

שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף, הנמצא בניו יורק, הביע במספר הזדמנויות את אי שביעות רצונה של ארצו מהמדיניות בה נוקט ממשל טראמפ נגד איראן. בראיון אתמול לערוץ CBS, אמר זריף כי הסנקציות החדשות נגד ארצו מרעילות את האווירה המתוחה ממילא בין שתי המדינות ומפרות את רוחו של הסכם הגרעין. הוא הוסיף, כי איראן תבחן אם מדובר גם בהפרה מהותית של ההסכם (the letter of the deal), ותגיב בהתאם. זריף טען עוד בראיון, כי בעלות בריתה של ארה"ב – כדוגמת סעודיה – "מייצרות טרוריסטים", "וארה"ב רודפת אחרי איראן? אני לא יודע מדוע". בהתייחסו לאיסור שהטיל ממשל טראמפ על כניסתם לארה"ב של מוסלמים משש מדינות, בתוכן איראן, אמר הבכיר האיראני כי "מה שארה"ב עשתה בחודשים האחרונים נגד העם האיראני היה באמת דוחה", וקרא לממשל להפסיק לשלוח "איתותים עוינים אלו".

מוקדם יותר השבוע – בכנס של "המועצה ליחסי חוץ" בניו יורק בו השתתף – טען זריף כי ארצו קיבלה "איתותים סותרים" מהממשל האמריקני בנוגע להסכם הגרעין וכי היא אינה יודעת איך לפרשם. בראיון שהעניק שלשום למגזין האמריקני The National Interest, הזהיר זריף כי במידה וארה"ב תפר את ההסכם "באופן משמעותי" – "לאיראן יש עוד אפשרויות, כולל נסיגה מההסכם".