איראן: הושק קו ייצור לטיל שיוט לטווח קצר מדגם "נאסר"

בתעשייה האווירית של איראן נערך היום טקס, ובו הושק קו ייצור עבור הגירסה החדשה של טיל שיוט לטווח קצר מדגם "נאסר" (=ניצחון).

"נאסר" תוכנן במקור כטיל שיוט נגד ספינות, אך שודרג לשימוש במשימות אוויר שונות. הגירסה החדשה של הטיל, המגיע לטווח יעיל של 35 ק"מ, הוצגה לראשונה בספטמבר 2013, יחד עם הטיל "קאדר" המגיע לטווח של עד 200 ק"מ.

שר ההגנה חוסיין דהקאן אמר בטקס ההשקה, כי הטיל החדש – אותו ניתן להתקין בסוגים שונים של מטוסי חיל האוויר האיראני – יחזק את יכולת ההרתעה של המדינה וישדרג את היכולת הטקטית והמבצעית של הצבא ומשמרות המהפכה. לדבריו, "נאסר" מצויד במערכת מעקב רדארית שתאפשר לו להשמיד מטרות בדיוק גבוה. השר האיראני ציין, כי איראן מתכננת להתאים את הטיל לשימוש בכלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מים).

חיזוק יכולת ההרתעה: דהקאן
חיזוק יכולת ההרתעה: דהקאן

ובתוך כך: סגן שר החוץ האיראני אמיר עבד אל-להיאן אמר היום, כי ארצו מקדמת בברכה דיאלוג ושיתוף פעולה עם סעודיה שמטרתו תהיה להשיב את השלום, הביטחון והרווחה למזרח התיכון. הוא הוסיף, כי הסכם הגרעין שנחתם באמצע החודש שעבר בין איראן והמעצמות יועיל לכל המדינות באזור. לדבריו, אם סעודיה תמלא "תפקיד קונסטרוקטיבי", היא ללא ספק תרוויח מיישומו של ההסכם.

עבד אל-להיאן הזהיר, עם זאת, מפני "משחק שלילי" של סעודיה, שעלול לחזור אליה כבומרנג ויהווה "איום לביטחון ולפיתוח בר-קיימא באזור". הוא ציין, כי המלחמה המתמשכת שמנהלת סעודיה בתימן תחריף את הקונפליקט הפנימי במדינה זו ותרחיב את הטרור. לדבריו, את המשבר הפנימי בתימן יש ליישב אך ורק באמצעות פתרונות פוליטיים שיוסכמו על כל הצדדים במדינה.

ואילו שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף הצהיר היום בפני כתבים, כי איראן מאז ומתמיד הייתה מוכנה למו"מ עם מדינות המפרץ. הוא הוסיף, כי ארצו אינה מהווה איום על אף מדינה אלא גורם המסייע להשכנת הביטחון והיציבות באזור.

(מקורות: "אל-עאלם"; PressTV ;TASNIM; "אירנא")