איראן: הפרלמנט אישר מתווה כללי של חוק להגנת זכויות הגרעין האיראניות

שרי החוץ של איראן, בריטניה, גרמניה, צרפת והאיחוד האירופי ייפגשו מחר בלוקסמבורג, וזאת במסגרת המאמצים להגיע להסכם סופי בסוגיית הגרעין האיראני. במקביל, מאז יום רביעי שעבר מתנהלות בוינה שיחות בין הנושאים והנותנים.

נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום, כי צוות המו"מ האיראני ממשיך במשימתו על פי המסגרת שהותוותה בעל פה ובכתב על ידי המנהיג העליון עלי ח'אמנאי. רוחאני אמר את הדברים במהלך ישיבה משותפת של הממשלה והפרלמנט.

רוחאני הפציר בחברי הפרלמנט לשתף פעולה עם הממשלה בשלב רגיש זה של השיחות, וזאת כדי להבטיח את הצלחתן.

יו"ר הפרלמנט עלי לאריג'אני התבטא ברוח דומה, כאשר אמר כי בשל מורכבותן של השיחות על כולם לתמוך באנשי צוות המו"מ. הוא הוסיף, כי יש לעמוד מאוחדים מול יריב האומר בגלוי כי הוא רוצה לפרק את מתקני הגרעין של איראן.

ובינתיים, הפרלמנט האיראני החליט היום לאשר את קווי המתאר הכלליים של הצעת חוק, הדורשת מהממשלה להבטיח את זכויות הגרעין של איראן במסגרת ההסכם האמור להיחתם עד סוף החודש עם המעצמות. 199 מתוך 213 חברי המג'לס הצביעו בעד ההצעה, שלושה בלבד התנגדו, וחמישה נמנעו.

על פי נוסח ההצעה שאושרה – ואשר פרטיה יועמדו להצבעה ביום שלישי הקרוב – הסכם עתידי עם המעצמות יהיה קביל בתנאי שיכלול את המרכיבים הבאים: הסרה מיידית ומלאה של כל הסנקציות נגד איראן עם כניסת ההסכם לתוקף; הסוכנות לאנרגיה אטומית (IAEA) תורשה לבצע "ביקורות קונבנציונליות" בלבד של מתקני הגרעין בהתאם לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני; לא תתאפשר גישה לאתרים צבאיים ובטחוניים ולאתרים רגישים לא-גרעיניים, וכן לא יתאפשר מגע עם מדעני גרעין איראניים או עם מסמכים הקשורים לתכנית הגרעין האיראנית.

בנוסף, ההצעה קוראת לממשלת איראן שלא להסכים להגבלות על מחקר ופיתוח גרעיני ורכישת טכנולוגיה גרעינית לצורכי שלום.

הצעת החוק מחייבת את שר החוץ האיראני להגיש בכל חצי שנה דו"ח על ההתקדמות ביישום ההסכם, ובהתאם לכך הוועדה לביטחון לאומי ולמדיניות חוץ של הפרלמנט תגיש דוח משלה בנושא לעיון חברי הפרלמנט.

יו"ר הפרלמנט לאריג'אני אמר במהלך הישיבה, כי הצעת החוק תוקנה כדי לתת לצוות המו"מ יד חופשית במסגרת הקריטריונים שנקבעו על ידי המנהיג הרוחני ח'אמנאי והמועצה העליונה לביטחון לאומי.

(PressTV; סוכנות הידיעות האיראנית "ארנא"; TASNIM)

בניין הפרלמנט האיראני (מקור: מאנפי, ויקישיתוף, CC BY-SA 4.0)
בניין הפרלמנט האיראני (מקור: מאנפי, ויקישיתוף, CC BY-SA 4.0)