איראן: הקהילה היהודית ציינה 29 שנים למותו של האייתוללה ח'ומייני

איראן תציין בשבוע הבא 29 שנים למותו של מייסדה ומנהיגה העליון של הרפובליקה האסלאמית, האייתולה ח'ומייני, אך הקהילה היהודית הקדימה לעשות זאת כבר שלשום.

כלי תקשורת באיראן מדווחים כי עשרות יהודים – גברים ונשים – התכנסו בבית הכנסת "יוסף אבד" בבירה טהראן כדי לציין את יום השנה למותו של ח'ומייני, שיחול ב- 3 ביוני.

הדוברים השונים בכינוס העלו על נס את דמותו של מייסד הרפובליקה האסלאמית כמי שהתנהג בחייו בפשטות וכמי שהקפיד על מתן שוויון מלא וזכויות לכל העדות הדתיות באיראן.

הרב יונס חמאמי ללהזאר, מנהיגה הדתי של הקהילה היהודית, אמר כי הטקס נועד להוקיר את ח'ומייני מתוך הכרת תודה. לדבריו, מייסד הרפובליקה האסלאמית הלך בדרכו של הנביא מוחמד, ויהודי איראן למדו ממנו כיצד להיות נחושים ונמרצים בהקפדה על יישומם של צווי הדת.

יו"ר הוועד המרכזי של הקהילה היהודית אמר כי האימאם ח'ומייני היווה ביטוי לאחדות, וכי הוא הדגיש את אחדותן של כל הדתות השמיימיות. ראש הקהילה היהודית באיראן, הומאיון שמייה נג'ף עבדי, הדגיש את היותה של המהפכה האסלאמית מהפכה דתית, שמעצם טיבה הביאה לכך שכל העדות הדתיות באיראן – ובפרט זו היהודית – הפכו לדתיות יותר.

על פי ההערכות, באיראן חיים כיום בין 10,000 ל- 20,000 יהודים. הם זוכים לאוטונומיה תרבותית ולסובלנות דתית יחסית, המאפשרת להם לקיים את דתם בחופשיות, אך נוכח העוינות התהומית של המשטר האיראני לישראל ולציונות הם נדרשים להפגין נאמנות מוחלטת לשלטון. ד"ר סיאמק מרה סדק, המייצג את הקהילה היהודית בפרלמנט האיראני מאז שנת 2008, מבטא לאורך השנים קו זה במסירות רבה: הוא הולך היטב בתלם של משטר האייתולות ותוקף את ישראל על יחסה לפלסטינים, כך שדמותו משמשת כתפאורה נוחה עבור משטר האייתולות כדי להוכיח קבל עם ועולם שאין לו בעיה עם יהודים אלא רק עם הציונות ועם ישראל.

מרה סדק הביע אתמול תמיכה מלאה בעמדה הרשמית של המשטר ביחס לפרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין. סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א ציטטה אתמול את מרה סדק כמי שאמר כי "על האויבים לדעת כי אם ינסו לתקוף את איראן ולאיים על ערכיה של המדינה ועל האינטרסים הלאומיים שלה, כולנו מוכנים לשלב ידיים ולהגן על האומה באמצעות הקרבת חיינו". לדבריו, על כל האיראנים – כאוהביה וכילדיה של המדינה – לשמור על הסולידריות והאחדות הקיימת ולא לתת לאויביה של איראן "לנצל את ההבדלים האידיאולוגיים [בתוך איראן] כדי ליצור קרע בתוכנו ולקדם את האינטרסים שלהם".

[תמונת הנושא: הכינוס בבית הכנסת בטהראן, Mehdi Marizad, Fars News, CC BY 4.0]